Ana Sayfa / ana-slider / Ahmet Altan’ı yeniden tutuklama kararı dünya basınında

Ahmet Altan’ı yeniden tutuklama kararı dünya basınında

Dünya basını Altan’ın yeniden tutuklanması kararına Uluslararası Af Örgütü’nün verdiği tepkiye yer verdi

1138 gün sonra tahliye edilen gazeteci-yazar Ahmet Altan için bir hafta sonra yeniden tutuklama kararı alınması dünya basını gündeminde de yer aldı. The New York Times, Guardian, Le Monde gibi gazeteler Altan’ın yeniden tutuklama kararının ardından Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktörü’nün karara yönelik eleştirilerine yer verdi.

ABD, Britanya ve Fransa gazetelerinde Ahmet Altan’ın yeniden tutuklama haberinin ardından Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktörü Marie Struthers‘ın kararın üzerine verdiği tepki paylaşıldı. The Guardian, “Türk gazetecinin tahliye edilmesinden bir hafta sonra yeinden tutuklama kararının ardından öfke” başlığıyla verdiği haberde Struthers’ın karar için ‘skandal’ ifadesini kullandığı aktarıldı. Struthers, “Bu kararı Ahmet Altan’ın susturulmaya karşı duruşundaki kararlılığını devam ettirdiği için devam eden bir cezalandırmadan başka bir şey olarak görmek mümkün değil ve maruz kaldığı adaletsizliğin bir başka şok edici kısmını oluşturuyor” dedi. PEN Amerika’nın ‘Özgür İfade Tehlikede’ programı direktörü Karlin Karlekar da kararı eleştirerek Altan’ın yeniden tutuklanmasını ‘utanç ve korku verici’ olarak niteledi. Karlaker, “Ahmet en başından hapse atılmamalıydı, o bir suç işlemedi. 3 yıldan daha fazla bir sürenin ardından geçen hafta tahliye edilmesi umut verici bir kutlamaya neden olmuştu fakat bugün hukukun üstünlüğüne bağlı olmayan adalet sisteminin yeni bir zalimliğiyle karşı karşıyayız” dedi.

Bu haber ilginizi çekebilir

DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ

Demokrat Makina Mühendisleri MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Adaylıklarını Açıkladı

Ev-Dem Haber/Cüneyt Karabey 10.01.2020-15:45 9 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.