Ana Sayfa / Gündem / Ahmet Kaya’nın ailesinden çekileceği açıklanan ‘biyografi filmi’ hakkında açıklama: Hayranları istismar etmelerine seyirci kalamazdık

Ahmet Kaya’nın ailesinden çekileceği açıklanan ‘biyografi filmi’ hakkında açıklama: Hayranları istismar etmelerine seyirci kalamazdık

Gülten Kaya, müzisyen eşi Ahmet Kaya hakkında yapılan ve sanatçının hayatını anlattığı iddiasıyla ortaya çıkan mevcut film girişimlerine dair açıklama yaptı.

Filmloverss’tan Yağız Sanem‘in haberine göre, geçtiğimiz aylarda basında ve sosyal medyada Ahmet Kaya’nın hayatını konu eden bir film yapılacağına dair söylentiler sanatçının hayranları ve sinemaseverler tarafından heyecanla karşılandı. Söylentilerin ardından Kaya’nın ailesi yazılı açıklama yaparak, bu tür girişimlere kesinlikle izin verilmeyeceğini belirtti. Açıklamanın ardından projeye yönelik heyecan yerini tartışmalara bıraktı. Ailenin filmin çekilmesine dair hiçbir rızası olmadığını beyan etmesine rağmen, filmin çekileceğine dair haberlerin devam etmesi üzerine ‘bilgi kirliliğini ortadan kaldırma maksadıyla’ Kaya ailesi ve avukatları bugün Beyoğlu’ndaki ‘Cezayir Toplantı Salonu’nda konuya dair basın açıklaması gerçekleştirdi.

Filmleri yapmaya çalışanlar ‘sanat hırsızları’

Çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantıda Ahmet Kaya’nın eşi Kaya mevcut film girişimlerini sert bir dille eleştirdi. Konuyla ilgili olarak daha fazla sessiz kalamayacaklarını belirten Kaya, şöyle konuştu:

“Ahmet Kaya ile hayatında ne fiilen ne de düşünsel olarak tek bir kez dahi yan yana gelmemiş ve daha da önemlisi onun hakkında en ufak bir fikri dahi bulunmayan bazı kifayetsiz muhterislerin Ahmet Kaya’nın aziz hatırasını pervasızca incitmelerine ve talan etmelerine, onu özleyen, öğrenmek isteyen, ya da onunla ilgili yeni bir şeyler izlemeyi veya dinlemeyi arzu eden milyonlarca hayranını istismar etmelerine, yanıltmalarına, hayal kırıklığına uğratmalarına daha fazla seyirci kalamazdık.”

Çahsi geçen film girişiminde Ahmet Kaya’nın eserlerine ve gerçek hayat hikâyesine yer verilmediğini belirten Kaya, benzer film ya da filmleri yapmaya çalışanları ‘sanat hırsızları’ olarak tanımladı.

Gam Müzik ve Gülten Kaya’dan gelmeyen bilgilere itibar edilmemeli

Açıklamasının devamında Ahmet Kaya’nın hayatının birebir yansıtılmayacağının filmi çekenler tarafında da belirtilmesine rağmen istismar olarak tanımladığı bu girişimin belirli çevrelerce ‘maharet’ sayılmasının ahlak yoksunluğu olduğunu söyleyen Kaya, Ahmet Kaya’yı kamusal bir figür hâline getiren şeyin eserleri olduğunu belirterek onun eserlerinden soyutlanmış bir anlatı içerisinde tanımlanamayacağını vurguladı.

İlerleyen zamanlarda Ahmet Kaya’nın hayatının anlatılacağı bir filmin çekilebileceğini ancak bu filmin Ahmet Kaya’nın eserlerine de yer vermesi ve gerçek hayatını yansıtması gerektiğini belirten Kaya, mevcut girişimlerin önüne geçmek için yasal bütün hazırlıkların yapıldığını, Gam Müzik ve kendisinden gelmeyen bilgilere itibar edilmemesi gerektiğini söyledi.

Bu haber ilginizi çekebilir

Kiralık Delilik – Yakup Kamay Goçerî

  İstanbul’un delisi erken ölür Barınacak muhit bulamaz kolay. Yürürken çok fazla akıllıya çarpar, durmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.