Ana Sayfa / ana-slider / AKP’li belediye 5 zabıtayı 30 günde müdür yapmış

AKP’li belediye 5 zabıtayı 30 günde müdür yapmış

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in Adana Yüreğir’de 2009 ile 2019 yılları arasında belediye başkanlığı yapan 31 Mart yerel seçimlerinde aday gösterilmeyen AKP’li Mahmut Çelikcan’ın atama kararlarını inceleyen Kamu Görevlileri Etik Kurulu, ihlal tespitinde bulundu. Etik Kurulu, belediyeye 2014 yılında bir aylık süre içerisinde beş kez vekaleten zabıta müdürü atandığını, bu müdürlerin sınav yapılmadan başka dairelere müdür yapıldığını saptadı. Kurul kararında ismi verilmeyen belediyedeki atamaların idari teamüllere aykırı olduğunu belirtildi.

Kamu Etik Kurulu’nun tespitine göre, vekaleten müdürlüğe getiren zabıtalar, sırasıyla Zabıta Müdürü, Ruhsat ve Denetim Müdürü, Park ve Bahçeler Müdürü, Makine İkmal, Bakım, Onarım Müdürü ve Tesisler Müdürü olarak atandı.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nun soruşturmasının ardından bir savunma hazırlayan Çelikcan, “Kamuda edindiği tecrübe” neticesinde bu atamaları yaptığını öne sürdü. Çelikcan, zabıta müdürü olarak alınan ve daha sonra başka dairelere “asaleten” atanan kişilerin, ehliyet ve liyakat sahibi olduğunu öne sürerek, “Asaleten atanan personelin kurumuna aidiyet hissinin arttığı tespit edilmiştir” dedi.

Kurul, başkanın Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliğin üç ayrı maddesini ihlal ettiğini bildirdi. Kamu Görevlileri Etik Kurulu, eski belediye başkanının şüpheli atamalarla “Dürüstlük ve Tarafsızlık, Saygınlık ve Güven ile Görev ve Yetkilerin Menfaat Sağlamak Amacıyla Kullanılamaması” ilkelerini ihlal ettiğine oy birliği ile karar verdi.

Bu haber ilginizi çekebilir

DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ

Demokrat Makina Mühendisleri MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Adaylıklarını Açıkladı

Ev-Dem Haber/Cüneyt Karabey 10.01.2020-15:45 9 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.