Ana Sayfa / Gündem / AKP’li belediye camiye vekilin ismini verdi

AKP’li belediye camiye vekilin ismini verdi

Zonguldak’ın Devrek İlçesine bağlı Çaydeğirmeni Beldesinin AKP’li başkanı Satılmış Gebeş, partisinin Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen’in ismini beldede bulunan camiye vermesi tepki çekti.

Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı Çaydeğirmeni beldesinin AKP’li Başkanı Satılmış Gebeş, sözde jest yaparak Çaydeğirmeni Beldesi TOKİ Emekli Konutları Sitesinde yapılan caminin girişine Milletvekili Polat Türkmen’in adının yer aldığı tabelayı astırdı ve cami önünde poz vererek fotoğraf çektirdiler.

‘OLAY ÇARPITILIYOR’

Birgün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre, AKP’li vekilin isminin camiye verilmesine tepki gösteren bazı vatandaşlar ise, “Camiye de siyaset soktular” diyerek o camiye namaz kılmaya gitmeyeceklerini söylediler. Başkan Satılmış Gebeş yaptığı açıklamada, “Çaydeğirmeni’nin yüzde 99.9’u bu olaydan memnundur. Bazı farklı düşünceden insanlar bu olayı farklı çarpıtıyorlar. Böyle diyen insanlar, bir kere camiye gitmeyen insanlardır” diye kendini savundu.

DİNİN SİYASETE ALET EDİLMESİ

Siyasetin dine alet edilmemesi gerektiğini ifade eden CHP Zonguldak Milletvekilli Deniz Yavuzyılmaz, “Bizlerin milletvekilleri olarak görevi halka hizmet etmektir. Övgüye veya bir yere adımızın verilmesine ihtiyaç yoktur. Zaten görevimiz olan hizmetlerimizi vatandaşlarımız değerlendirir ve memnuniyet var ise onların gönlünde yer ederiz, akıllarında isimlerimiz kalır. Diğer taraftan caminin cemaatleri içinde hassasiyetlere dikkat etmek, her birinin duygu ve düşüncesine özen göstermek zorunludur. Kutsallarımız için böylesine bir durumun yaratılması halkımız üzerinde ciddi ayrışmalara ve infiallere zemin oluştururken gelinen nokta açısından da son derece tehlikelidir. Bugün ülkemizde ve Zonguldak’ta farklı siyasi parti belediye başkanları tarafından yönetilmekte olan belediyelerimiz vardır. Bunların her birinin mensubu olduğu partinin mevcut milletvekillerinin isimlerini kutsal yerlere verdiklerini hayal edin. Partilere göre camileri ayırmak gibi son derece yanlış ve sakıncalı bir adımdır. Kutsallarımıza isim verirken toplumsal hassasiyetler ve ortak değerler paydasında hareket edilmelidir. Böyle bir uygulama camilerimizde farklı siyasi düşüncelerden vatandaşımızın birlikte saf tutmasının önüne geçmekle kalmaz dinimizin birleştirici unsurlarına da zarar verir. Yaşanılan bu durumun izahı yoktur. Yapılan bu uygulama dinin siyasete alet edildiğinin ismidir” şeklinde konuştu.

ELEŞTİRENLER BİR KERE BİLE CAMİYE GİTMEYENLER

Çaydeğirmeni Beldesi Başkanı Satılmış Gebeş ise eleştirilere şu şekilde cevap verdi:

“Çaydeğirmeni’nden bir kişiden dahi tepki yok. Olamaz da zaten. Ben Çaydeğirmeni’nde teşkilatım, meclis üyelerim, vatandaşlarla uyum içerisinde çalışan adamım. Bu karar belediye meclisinin taktiridir. Polat ağabeyin (Türkmen) emeği çok büyük. Çaydeğirmeni’nin yüzde 99.9’u bu olaydan memnundur. Bazı farklı düşünceden insanlar bu olayı farklı çarpıtıyorlar. Böyle diyen insanlar bir kere camiye gitmeyen insanlardır. Ben cami cemaati ile de görüşüyorum. Orada Ak Parti yazmıyor. Orada Polat Türkmen yazıyor. Caminin yapılmasında Polat ağabeyimin çok büyük desteğini gördüm. Sezar’ın hakkını Sezar’a veremeyeceksek, insanların sağlığında onurlandırmayacaksak bu işleri yapmaya gerek yok. Bu işin yakışanı budur. Bunlar olacaktır.”

Bir yerde yüzde yüz memnuniyeti yakalamanın mümkün olmayacağını söyleyen Gebeş, “ Yüzde 99’un istediği var. Bu yüzden yüzde biri ciddiye alacak değilim. Çaydeğirmeni Polat Türkemen’i çok seviyor. Çaydeğirmeni’ne yatırımlarda en büyük emek, vekilimiz Polat Türkmen’indir. Bundan gocunmam.3-5 panayır çakalının tepkileri de bizi mutlu eder, teşvik eder. Bu tipler, topluma faydalı olmayan tiplerdir. Bunlar kumar oynayan, ailelerine bakmaya tiplerdir. Bunlar ciddiye almıyorum. Biz toplumun doğrularının peşindeyiz” dedi.

Bu haber ilginizi çekebilir

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Yenişafak’a açtığı tazminat davasını kazandı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Yeni Şafak gazetesinde 2017 yılında “Skandalların Odası TMMOB, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.