Ana Sayfa / ana-slider / Bakan Ersoy, “SETA’yı kim finanse ediyor?” sorusunu yanıtsız bıraktı

Bakan Ersoy, “SETA’yı kim finanse ediyor?” sorusunu yanıtsız bıraktı

“Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı raporu ile gazetecileri fişleyen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı bu kez finansör tartışmaları ile gündemde. Alman hükûmeti tarafından SETA’nin mali kaynağına ilişkin soru önergesine verilen yanıtta “Hükümete yakın olan kuruluş büyük ölçüde Albayrak ailesi tarafından finanse edilmektedir” denildi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, vakıflardan sorumlu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a SETA Vakfı’nın kaynaklarını sordu. Ersoy Çakırözer’in sorusunu yanıtsız bıraktı

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bünyesinde olduğunu anımsatan Çakırözer, SETA’nın, temmuz ayında; BBC Türkçe, Deutche Welle, Sputnik gibi dünya çapındaki haber ajanslarının Türkiye’deki muhabirlerini, yayınladığı raporlar fişlediğini belirtti.

“SETA Vakfı 2013 yılından bu yana vergiden muaf çünkü Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına vakıf kabul edilmiş” diyen Çakırözer, SETA ile ilgili araştırma önergelerinin, soru önergelerinin reddedildiğini belirterek şunları söyledi:

“SETA hâlâ kamu yararı sağlıyor mu? Hangi faaliyeti, devletin kamu hizmeti yükünü azaltıcı? Hangi faaliyeti nedeniyle kamu yararına vakıf? SETA Vakfının gelir kaynakları nelerdir, sizin Bakanlığınızdan verilmekte olan ya da diğer kamu kurumlarından verilmekte olan kaynaklar nelerdir?”

Çakırözer, “Vakıf Türkiye’de. Yöneticileri Türk siyasetinde, bürokrasisinde. Sorular Alman Meclisi’nde soruluyor, yanıtları Almanya hükümeti veriyor. SETA Vakfı ile ilgili soruyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde soruyoruz. Ama vakıflardan sorumlu bakan yanıt vermiyor. ” diyerek tepkisini gösterdi.

Bu haber ilginizi çekebilir

DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ

Demokrat Makina Mühendisleri MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Adaylıklarını Açıkladı

Ev-Dem Haber/Cüneyt Karabey 10.01.2020-15:45 9 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.