Ana Sayfa / ana-slider / Bakan Kurum: Kanun 2022 dese de termik santrallerin filtrelemelerini yapmak için 6 ayı var

Bakan Kurum: Kanun 2022 dese de termik santrallerin filtrelemelerini yapmak için 6 ayı var

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, termik santrallerin bacalarına filtre taktırmak için ek süre tanınması ile ilgili olarak konuştu. Kurum, “Mevcut tasarı, kanun 2022 yılına kadar süre veriyor gibi gözükse de termik santrallerin filtrelemelerini yapmak için 6 ay içinde bu işe başlayıp filtreleme projelerini gerçekleştirmeleri gerekiyor” dedi.

Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) gerçekleştirilen “Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları” programının açılış konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurum, konu ile ilgili bir soru üzerine şu yanıtı verdi:

“Mevcut tasarı, kanun 2022 yılına kadar 2,5 yıllık bir süre veriyor gibi gözükse de, termik santrallerin filtrelemelerini yapmak için 6 ay içinde bu işe başlayıp filtreleme projelerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Eğer başlamazlarsa, bakanlığımız 6’ıncı aya müteakip gidip normal çevre cezalarının 20 kat fazlası ceza kesebilir. Eğer 6’ıncı ayın sonunda, işletme ne bir proje vermiş ne de çevre kirliliğine dair bir proje sağlamamışsa, biz de bakanlıklar olarak vatandaşımızın sağlığını, hayatını ilgilendiren konuda adım atarız. ‘İşi gider resen yaparız, ilgili yükleniciden bedelini alırız’ diyoruz.”

Geçen hafta yeniden Meclis gündemine gelen ve bir torba yasa içinde AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edilen kararla, baca filtresi bulunmayan kömür santrallarına çevreye uyum için 2.5 yıl daha ek süre tanındı.

Maddenin tekliften çıkarılması amacıyla CHP, İYİ Parti ve HDP’nin verdiği önergeler AK Parti ve MHP grubunun oylarıyla reddedilmişti.

Bu haber ilginizi çekebilir

DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ

Demokrat Makina Mühendisleri MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Adaylıklarını Açıkladı

Ev-Dem Haber/Cüneyt Karabey 10.01.2020-15:45 9 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.