Ana Sayfa / Gündem / Beethoven’in yarım kalan eserini yapay zeka tamamlayacak

Beethoven’in yarım kalan eserini yapay zeka tamamlayacak

Klasik müziğin en ünlü bestecilerinden Ludwig van Beethoven’in, hayattayken tamamlayamadığı eseri 10. Senfoni, yapay zeka tarafından tamamlanacak.

DW Türkçe’nin Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazetesine dayandırdığı habere göre, aralarında müzikologlar, besteciler, bilgisayar bilimleri uzmanları ve piyanist Robert Levin’in bulunduğu uluslararası bir grup söz konusu eseri tamamlamak üzere bir araya geliyor.

Proje için geliştirilen yapay zeka, uluslararası bilim insanlarından oluşan ekibin Beethoven’in diğer eserlerinden yola çıkarak hazırladığı bir algoritmaya göre 10. Senfoni’deki eksik kısımlarını tamamlama denemelerine başladı.

Haber, projeyi hayata geçirecek olan Almanya Telekomu tarafından da doğrulandı.

1770-1827 yılları arasında yaşayan Beethoven’den bu eserle ilgili olarak sadece bazı notlar ve taslaklar bulunuyor.

Projenin koordinasyonunu üstlenen, Salzburg merkezli Karajan Enstitüsü Müdürü Matthias Röder, algoritmanın öngörülemez veriler sunduğunu ve kendilerini her gün yeniden şaşırttığını dile getirdi.

Röder algoritma ile ilgili olarak ayrıca “O adeta, Beethoven’in dünyasını keşfetmeye çıkmış olan bir çocuk” ifadesini kullandı.

Yarım kalan bestelerin bilgisayar programları ile tamamlanması girişimi ilk kez yapılmıyor.

Daha önce de Çin merkezli telekomünikasyon şirketi Huawei’nin bir projesi kapsamında, Avusturyalı besteci Franz Schubert’in (1797-1828) yarım kalan 8. Senfonisi yapay zeka tarafından tamamlanmış ve geçtiğimiz Şubat ayında, İngiltere’nin başkenti Londra’da ilk kez seslendirilmişti.

Bu haber ilginizi çekebilir

Kiralık Delilik – Yakup Kamay Goçerî

  İstanbul’un delisi erken ölür Barınacak muhit bulamaz kolay. Yürürken çok fazla akıllıya çarpar, durmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.