Ana Sayfa / Gündem / Cumhurbaşkanı Erdoğan: Komrat Başkonsolosluğumuz kısa zamanda faaliyete geçecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Komrat Başkonsolosluğumuz kısa zamanda faaliyete geçecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Ankara’da ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu ziyaret Moldova Cumhurbaşkanı ve Başbakanının yurtdışına beraber yaptıkları ilk resmi ziyaret olması nedeniyle tarihi bir ziyarettir. Bunu dostlarımızın Türkiye-Moldova ilişkilerine verdikleri önemin bir işareti olarak görüyorum. Moldova Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünü, istikrarını, refahını ve kalkınmasını destekliyoruz. Kasım ayında kurulan yeni hükümete de Moldova halkına hizmet yolunda başarılar diliyorum. Reform sürecinin sayın Cumhurbaşkanının himaye ve teşvikleri, hükümetin de çabalarıyla ivme kazanacağına inanıyorum. Geçen yıl Moldova ziyaretim sırasında yüksel düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’ni kurmuş, ilişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine yükseltmiştik. Bugün bu mekanizmanın ilk toplantısını yapıyoruz. Moldova’da 400’ü aşkın proje gerçekleştiren TİKA’nın ve diğer kurumlarımızın daime yanlarında olduğunu ifade ettim. Gagavuz Türkleri Moldova ile aramızdaki sağlam dostluk köprülerinden biridir. 2018 Ekim ayında Moldova’ya yaptığım ziyarette sayın Cumhurbaşkanı ile birlikte Gagavuz yerini ziyaret etmiştik. Gagavuz yerinin başkenti Komrat’ta soydaşlarımız bizi gerçekten büyük bir hüsnükabulle karşılamıştı. Başkan İrina Vlah’ın nezdinde tüm soydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Gagavuz yerinin 1994’te yasalaştırılan ve geçtiğimiz hafta 25. yılını kutlayan özerk statüsü Moldova’nın birlikte yaşama kültürünün ürünüdür. Bu vesileyle Komrat Başkonsolosluğumuzun kısa zamanda faaliyete geçeceğinin müjdesini de vermek isterim.

“Sayın Cumhurbaşkanı ve değerli basın mensupları ilişkilerimizin en önemli unsurlarından biri Moldova’nın kalkınma çabalarına destek vermek ve bir dayanışma içerisinde Türk yatırımcıların Moldova’daki girişimleri ve yatırımlarıdır. Yatırımcılarımız Moldova’ya henüz kurulma aşamasındayken güvenmiş ve Moldova’Nın çehresini değiştiren alt yapı projesini üstlenmiştir. Bugün Moldova’daki yatırımlarımızın toplam tutarı 300 milyon doları aşmıştır. Görüşmelerimizde yatırımcıların son dönemde karşılaştıkları sorunları da ele aldık. Bu sorunların çözülmesiyle karşılıklı artacağı aşikardır. Karşılıklı ticaret hacmimiz son 16 yılda yüzde 850, 209’un ilk 10 ayında ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla %40 oranında artmıştır. Ancak 500 milyon dolara yaklaşan ticaret hacmimiz hala 1 milyar dolar hedefimizin gerisindedir. 2016’da yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşmasının sağladığı ivmeyi korumakta kararlıyız. 2018’deki Moldova ziyaretim sırasında imzaladığımız anlaşmayla vatandaşlarımıza kimlikle seyahat imkanı getirmiştik ve bu çok çok faydalı oldu. 2019 Şubat ayında yürürlüğe giren kimlikle seyahat uygulamasının ardından Moldova’dan Türkiye’ye gelen misafirlerimiz yüzde 3 artış göstermiştir. Moldovalı misafirlerimizin ilk sırada Türkiye’yi tercih etmesinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

“Stratejik ortaklık ülkelerimiz arasındaki dostluğun, işbirliğinin yansımasıdır. Bu vesile ile Moldova’nın FETÖ ile mücadelemize, özellikle FETÖ iltisaklı kişilerin iadesinde verdiği desteğe teşekkür ediyoruz. Ülkedeki FETÖ okullarının Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmesini bekliyoruz. Güvenlik alanındaki işbirliğimiz tüm terör örgütleriyle mücadeleyi kapsıyor. Geçtiğimiz hafta ilgili kurumlarımızın çalışmaları sonucu DEAŞ zulmünü yaşayan Moldovalı annenin 2 çocuğuyla birlikte ülkesine  kavuşmasını temin ettik. Dostum sayın Dodon’a ilişkilerimizin daha da güçlendirilmesi yönünde sergiledikleri irade için teşekkür ediyorum.

“Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hükümeti Türkiye Cumhurbaşkanı’nın hükümetinin bizim stratejik ortağımız olduğuna inanıyoruz. 20 yıl içerisinde gerekli olan tüm kadroyu, çerçeveyi oluşturmayı başardık. Şu anda 72 anlaşmamız bulunmaktadır. Buna bugün de imzaladığımız 4 anlaşma ekleniyor. Ayrıca geçen hafta Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu tarafından sosyal korunma ve güvenliği konusunda önemli bir anlaşmanın onaylandığını belirtmek istiyorum. Tüm alanlarda işbirliğimiz mevcuttur. Sayın Erdoğan’ın belirtmiş olduğu gibi ticaret hacmimizin büyük bir artışı sözkonusudur. Türkiye Cumhuriyeti’nin ticari ortakları arasında 7. sırada olduğumuzu belirtmek istiyorum. Türk yatırımcılara teşekkür ediyorum.  Türk yatırımcılara gerekli olan desteği vermekte hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

“Şu anda bazı spor tesislerinin inşaatını bitirmek üzere olan şirketlere bunlar sadece başkentimiz için değil diğer bölgelerde Türk yatırımcıların desteğiyle gerçekleştirilmektedir. İnsani alanda işbirliğimizi gündeme getirmek istiyorum. Sayın Erdoğan’a kültür merkezinin açılışından ötürü teşekkür etmek istiyorum. Moldova’da Gagavuzca konuşan insanlarımız var. Bu alanda TİKA’ya teşekkür etmek istiyorum. Hem Gagavuzya bölgesinde hem Moldova’nın tamamında işbirliğimiz başka projelerle devam edecektir. 23 Aralık’ta özerklik konusundaki yasanın yıldönümünü kutladık. Bu yasanın onaylanması ve 90’ların başında sağlanmış olan mutabakat ancak Türkiye’nin desteğiyle gerçekleştirildiğini söyleyebilirim. O zamanki Cumhurbaşkanı sayın Demirel’in desteğiyle. Gagavuzya’da vatandaşlar bazı yerlerde görev alacaktır.  Sayın Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Bir anne ve çocukları ülkemize dönebildi. 2020 yılında ortak çalışma grubu toplantısı yer alacaktır. Türkiye ve Moldova Dışişleri Bakanları başkanlığında yer alacaktır. Stratejik İşbirliği Konseyi’nin bir sonraki toplantısında mutabık

Bu haber ilginizi çekebilir

Kiralık Delilik – Yakup Kamay Goçerî

  İstanbul’un delisi erken ölür Barınacak muhit bulamaz kolay. Yürürken çok fazla akıllıya çarpar, durmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.