Ana Sayfa / ana-slider / Easy Languages’ta artık Kürtçe içerikler de yer alacak!

Easy Languages’ta artık Kürtçe içerikler de yer alacak!

 

Cüneyt Karabey.  20 Ekim 2021 / 16.47

HABER MERKEZİ-Easy Languages’ta Kürtçe içerik paylaşılmaya başlanırken, projenin yazıcılarından Serhat Kaygısız, amaçlarını şöyle açıkladı:

“Kürtçe dilinin var olduğunu ve Kürtçe’nin de böyle genç yaştaki insanların oluşturduğu uluslararası bir platformda yer alabileceğini göstermek istiyoruz. İçeriklerimiz ilk etapta oldukça olumlu tepkiler aldı.”

Dil öğrenimi için kaynak olma amacıyla yola çıkan ve pek çok dilde içerik üreten, üretilenleri yayınlayan uluslararası bir ağ olan Easy Languages, Kürtçe yayını da programına aldı. Bir grup gencin Easy Kurdish projesini programına alan ağda, 11 Ekim itibariyle Kürtçe içerikler Easy Languages Youtube kanalında yayınlanmaya başladı.  Videolar Kürtçe ve İngilizce alt yazı ile izleyiciyle buluştu.

Projenin yazıcılarından olan Serhat Kaygısız, projenin çıkış sürecini, önümüzdeki süreçteki planlamalarını ve yayınladıkları içeriklere ilişkin gelen tepkilere dair sorularımızı yanıtladı.

*Dünya çapında kendi dilleri ve kültürlerini tanıtma fırsatı sunan Easy Languages kanalına kendi diliniz Kürtçe ile çalışmalar üretip sunuyorsunuz.  Sizleri biraz tanımak istiyoruz. Bize kısaca kendinizden bahsedip projenin açığa çıkma sürecini paylaşır mısınız?

Mardin/Kızıltepe’de doğdum. Liseye kadar Kızıltepe’deydim. Lise bittikten sonra İstanbul’da Yeditepe Üniversitesi Radyo-Televizyon bölümünü tam burslu kazandım. Şu an 4’üncü sınıftayım. Bu dil projesine başlamadan önce de dile merakım vardı. Kürtçe ve Türkçe dışında da başka diller öğrenmeye/konuşmaya çalışıyorum. Kürtçe ve İngilizce ile bağlantılı bir şeyler yapmak, hayatımın bir parçası olabilecek işler üretmek istiyordum. Bazen siz kendiniz bir kararlar verirsiniz, kafanızda bir planlama bir şablon vesaire belirlersiniz ve o belirlediğimiz hedefe hizmet edecek işler yapmaya çalışırsınız. Benim isteğim sinema, Kürtçe ve İngilizce üzerine çalışmalar yapmak, bu çalışmalarda bir şeyler ortaya koymak. Yani 3 alanı ortak bir zeminde buluşturmaktı. Üniversitede Fransızcaya çalışmaya başlayınca ‘Easy Languages’ kanalına denk geldim. Biraz araştırdıktan sonra kanalla iletişime geçtim ve bana ‘ortak üretici’ olabileceğimi söylediler. Kanalda İngilizce, Türkçe, Katalanca, Rusça, İtalyanca ve daha bir sürü dilde üretimler var ama Kürtçe yok. Düşündüm ve ben de anadilimde bir şeyler yapmalıyım dedim. Hemen kanala mail attım ve Kürtçe’nin Kurmanci lehçesinde videolar yapma isteğimi kabul ettiler. Çok iyi bir çalışma olacağı konusunda kendimi ikna ettim ama nerden ve nasıl başlayacağımı bilmiyordum. Yaklaşık 1 yıl boyunca bu projeyi yazmakla uğraştım. Projenin ortaya çıkmasındaki en büyük etken benim sinema, Kürtçe ve İngilizce üzerinde çalışmalar yapmak istememdi. Dille uğraşmayı çok seviyorum. Özellikle kendi anadilim Kürtçe başta olmak üzere başka dillerde de okumalar, araştırmalar yapmak benim çok severek yaptığım bir etkinlik.

*Bu güne kadar ne tür çalışma ve faaliyetler içerisinde yer aldınız?

Açıkçası çok fazla bir çalışma içerisine bulunmadım. Sürekli farklı farklı çalışmalar içerisinde olup, çalışmadan çalışmaya atlayan biri değilim. Genelde projeleri kendim yazıyorum ve yönetiyorum. Birine bağlı kalarak ya da bir kurumla falan bağlantı kurmadan kendi emeğimle üretim yapmak istiyorum. Bundan önce ‘Geri Dönüşüm Kampanyası’ vardı. Kızıltepe ilçe genelinde başlatmıştık. O kampanyadan elde ettiğimiz geliri göçmenlere, savaştan kaçanlara destek olmak için kullanmıştık. Asgari bir destekti fakat bizi iyi hissettiriyordu. Bu kampanyayla hem insanlara yardımcı olmak hem de geri dönüşüm kültürü oluşturmayı amaçlamıştık. Daha sonra belediye duruma el atıp geri dönüşüm çalışmalarına başladı. Birazcık iyi taraflarından birisi buydu. Tabi biz artık bu çalışmayı devam ettiremedik. Birkaç yıl sonrasında ‘Bağımsız Köy Kütüphanesi’ projesine başladım. Hazırlığı zor olan büyük bir projeydi aslında. Çünkü maddiyat gerekiyordu, insan gücü gerekiyordu. O projede de sadece birkaç arkadaşım destek oldular. Maddi olarak çok güçlük çektiğim bir süreçti. O nedenle projeyi sadece 1 yıl sürdürebildik. Ama o özgüveni ortaya koyarak 1 yıl kendi öğrenci imkanlarımızla yürüttüğümüz için bizim açımızdan çok başarılı bir işti. Umarım ileride imkanlarımız olur ve tekrar çocuklara kütüphane oluşturabiliriz. Çocukların dil, spor, resim, müzik yetenekleri için çalışmalar yapmayı çok isterim.

*Bu kanala içerik üretme süreci nasıl gelişti? Buna neden ihtiyaç duydunuz?

‘Easy Languages’ kanalı üzerinden Kürtçe’nin uluslararası bir platform içerisinde temsiliyetinin olması için çabalıyorum, bu beni çok cezbediyor. 3-4 tane video çekimlerini yaptık. Videolar paylaşılmaya başlandı. İnsanlara aslında şunu anlatmaya çalışıyoruz bu projeyle; Kürtçe dilinin var olduğunu ve Kürtçe’nin de böyle genç yaştaki insanların oluşturduğu uluslararası bir platformda yer alabileceğini göstermek istiyoruz. Şunu da söylemek isterim anadilimin diğer dillerden bir farkı yok ve benim anadilimde uluslararası platformlarda üretim yapabilecek nitelikte. Biraz da derdimiz bu açıkçası.

*İçeriklerinizi ne tür şartlarda ve kimlerle üretiyorsunuz?

Gönül isterdi ki Kürtçe’yi iyi bilen ve uluslararası standartlarda üretim yapmayı düşünen arkadaşlarla çalışalım fakat kimse gönüllülük esasında projelere destek vermiyor. Ekibi kurarken çok uzağa gitmeden kendi sosyal çevremden destek aldım. Ben işin biraz video çekim ve edit kısmında yer alıyorum. Video çekimi, editleme, alt yazı, İngilizce alt yazı çevirisi vs. çok zor işler. Çoğu zaman bu yükü taşıyamayanlar oldu ve ekip sürekli olarak değişti. Sponsorumuzda yok. Birçok kurum ve kişiler destek olacağını söylediler fakat sonrasında kimse destek olmadı. Kendi çevremizden borç alarak, krediler çekerek hatta kendi harçlığımızdan kısarak teknik malzemeleri aldık. Kanalın standartlarına uygun olacak şekilde üretim yapmaya çalışıyoruz. Bu da biraz zorlayıcı ama ben kendime, arkadaşlarıma inanıyorum ve en önemlisi bu projenin Kürtçe için nasıl olumlu bir etki yaratacağını biliyorum. Kürtçe’yi uluslararası platformlarda çok iyi bir seviyeye getireceğiz.

*Bildiğimiz kadarıyla başka dilleri de biliyorsunuz. Ancak özellikle kendi anadiliniz Kürtçe ile içerik üretme isteğiniz temelini nereden alıyor?

Başka diller biliyorum evet. Kürtçe anadilim onun dışında Türkçe, İngilizce, Fransızca biliyorum. Ama yıllar önce şu kararı vermiştim Kürtçe ve İngilizce’nin bağlantılı olduğu bir şeyler yapacağım diye. Çünkü anadilimi seviyorum. Anadilimde konuşuyorum, anadilimle düşünüyorum ve onunla yaşıyorum. Dil kültürü ayakta tutan bir şeydir. Ben de bu kültürle büyüdüm ve yaşıyorum. Kendi kültürümü yaşatmak daha sonraki nesillere aktarmak için benim dilimi yaşatmam lazım. Bu benim görevim bu nedenle de Kürtçeyle çalışma isteği buradan çıkıyor. Keşke şartlarım daha iyi olsa da kendi dilim ve toplumum için daha fazla şey yapabilsem.

*Yaşadığınız ülkede Kürtçeye dönük yoğun saldırılar mevcut. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de Kürtçe’ye yönelik neredeyse üretim yok. Okullarda, kütüphanelerde hiç Kürtçe kaynak yok. Bunun sancısını çok şiddetli çekiyoruz. Bu kanala Kürtçe içerik üretmemizin bir sebebi de budur zaten.

*Söz konusu dilinize yönelik imha, inkar ve asimilasyon süreci yaşanıyor. İçerikleriniz buna set olmayı amaçlıyor mu?

Asimilasyonun nerede ya da hangi halka yapıldığı hiç önemli değil, eşit düzeyde üzülüyorum. Benim ürettiğim içerikler sistemin set ve kalkanları gibi bir şeye engel olacak değil. Ben toplumumun gelişimi, Kürtçe’nin yaşaması ve Kürt kültürünü aktarmak üzerine çalışmalar yapıyorum. Çünkü halkımı ve dilimi seviyorum. Bu benim sorumluluğum, bunun için de elimden geleni yapıyorum.

*Bu içerikleri üretme amacınız ve hedefiniz ne?

Kürtçe’nin gündelik hayatta konuşulmasını amaçlıyorum bu projeyle. Keşke arkadaşlarımla felsefeyi, bilimi, dünya edebiyatını Kürtçe okuyup tartışabilsem. En büyük hayalim bu ve keşkenin o 5 harfinde hapsolmayacak kadar büyük ve güçlü…

*Videolarınız paylaşılmaya başlandı. Gelen ilk tepkiler ne? İlgi nasıl?

Mardin’de çekilen ve yayınlanan ilk videodan sonra gelen yorumlar, tepkiler oldukça olumluydu. Tepkilerden yola çıkarak şunu çok net söyleyebilirim ki izleyen kitle yayınların devamını heyecanla ve merakla bekliyorlar. Biz de Easy Kurdish ekibi olarak bu pozitif tepkilerden büyük güç ve moral alarak yayınların devamı için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

 

CÜNEYT KARABEY

Bu haber ilginizi çekebilir

Kiralık Delilik – Yakup Kamay Goçerî

  İstanbul’un delisi erken ölür Barınacak muhit bulamaz kolay. Yürürken çok fazla akıllıya çarpar, durmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.