Ana Sayfa / Gündem / Erdoğan: Suriye Milli Ordusu’ndan şehitlerimiz oldu, onlar mücahitlerdir

Erdoğan: Suriye Milli Ordusu’ndan şehitlerimiz oldu, onlar mücahitlerdir

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis’teki grup toplantısında konuştu. ABD ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, ”Yaptığımız görüşmelerde aramızdaki birçok meseleye kökten bir çözüm getiremedik ama bu meselelerin ilişkilerimizi esir almadığını da tüm dünyaya gösterdik. 100 milyar dolarlık ticaret hedefimize ulaşma kararlılığımızı bir kez daha teyit ettik” derken, başkanlık seçimleri sonrası ABD ile ilişkilerin ivme kazanacağını söyledi.

Konuşmasında, Suriye savaşındaki ortağı cihatçı ÖSO’dan da yeni adı Suriye Milli Ordusu (SMO) olarak bahseden Erdoğan, ”150 civarında SMO’dan şehitlerimiz oldu. Ama bakıyorsunuz ana muhalefet partisinin başındaki zat SMO’nu terör örgütü olarak tanıtıyor. Onlar orada niye var? Bizim ülkemize saldırıda bulunanlara karşı hem kendi topraklarını savunan hem de Mehmetçiğimizle bu mücadeleyi sürdüren yiğitlerdir, mücahitlerdir” ifadelerini kullandı.

Yaptığı konuşmada CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu için de sert ifadeler kullanan Erdoğan, tank palet fabrikasının satışına yönelik eleştirilere, ”Defalarca belgeleri kamuoyuyla paylaştık. Bu adamın nasıl bir yalancı olduğunu bugün bir kez daha anlatıyorum. Fabrikanın mülkiyetinin devlette olduğu sadece işletme hakkının belli bir süre ile katar ve Türk iş birliğinden oluşan BMC’ye devredildiği, yapılacak yatırımlarla fabrikanın daha etkin ve verimli şekilde çalışacağı tekrar tekrar anlatıldı. Bu süreçte 50 milyon dolarlık yeni bir yatırımla buranın çok daha işlevsel bir hale geleceği anlaşma kayıtlarında vardır. Tabii CHP Genel Başkanı hala yalanlarını tekrarlamakta ısrar ediyor. Yalanın sonu yoktur. Ama yalancının mumu da yatsıya kadar yanar. MYK toplantısında talimat verdim, bu konuyu sayın genel başkana ilkokul bile değil anaokul öğrencisine anlatır gibi izah edecekler. Anlayana kadar bu izahı sürdüreceğiz hatta görüntülü olarak. Görüntüsüz anlamayabilir.” şeklinde konuştu.

ABD’NİN ‘SOYKIRIM’ KARARI

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

”Ceza muhakemesi kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi yasalaştı. Ayrıca ithalatçılarımızın ve ihracatçılarımızın mali yüklerini azaltan düzenlemeler içeren gümrük kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi tamamlandı. ABD Temsilciler meclisinin aldığı sözde soykırımı kararını kınayan TBMM Başkanlık tezkere HDP hariç tüm partilerin ortak katılımıyla kabul edildi.

Meslek mensuplarının birbirleriyle ve ödeme hizmeti kullanıcılarıyla ilgilerini düzenleyecek olan Türkiye ödeme ve elektronik para kuruluşları kurulmuş oldu.

‘MECLİS BİZİM İÇİN HAYATİ ÖNEME SAHİPTİR’

Her bakanımız kendi bütçesinin görüşüldüğü günlerde ekibiyle birlikte tam mesai Meclis’te bulunacak. Meclis çalışmaları bizim için hayati öneme sahiptir. Yeni yönetim sistemimizde güçler ayrılığının keskinleştirilmesinin, yasamanın, dolayısıyla milletvekillerimizin üstündeki yükü artırmıştır. Artık kanun tekliflerini hazırlama ve tüm safhalarıyla yasalaştırma sorumluluğu tamamen milletvekillerimize aittir. Her ne kadar genel merkezde ve Cumhurbaşkanlığı’nda bu konuda çalışma yürüten birimlerimiz varsa da asıl iş milletvekillerimize düşüyor. Meclis iradesinin de bu konuda sizlere gereken desteği sağladığına inanıyorum. Meclis aşamasındaki çalışmaları ne kadar verimli yürütürsek, yürütme tarafında o kadar etkin hareket etme imkanına kavuşuruz.

‘AKP VEKİLİ OLMAK ANKARA’YA GELMEK DEMEK DEĞİLDİR’

Aynı şekilde milletvekillerimizin seçim bölgelerini ihmal etmemesi gerekiyor. Bundan böyle kesinlikle her milletvekilimiz kendi seçim bölgesini ihmal etmemeli. Ve her hafta zaten salı, çarşamba, perşembe üç gün bölgesine gidecek ve sadece her zaman ki uğrak yerlerine değil ya bölgesinin tüm ilçelerine mahalle veya köylerine kadar gidip oralardaki vatandaşlarımızın hal ve hatırını soracak, muhtarlarla görüşmelerini yapacak, bize ulaşması gerekenleri bize ulaştıracak. Bakan yardımcılarımıza ulaştırılması gerekenleri de onlara ulaştırarak bu çalışmalarımızı çok daha zinde olarak yürüteceğiz. Ak Parti milletvekili olmak demek sadece üç gün Ankara’ya gelmek değildir. Ankara’daki çalışmaları takip edip ondan sonra da bunu kendi il ve ilçeleriyle bunu sağlıklı bir biçime koordine etmektir.

ABD ZİYARETİ

Yaptığımız görüşmelerde aramızdaki birçok meseleye kökten bir çözüm getiremedik ama bu meselelerin ilişkilerimizi esir almadığını da tüm dünyaya gösterdik. 100 milyar dolarlık ticaret hedefimize ulaşma kararlılığımızı bir kez daha teyit ettik.

‘F-35 KONUSUNDA ÜLKEMİZE YAPILAN HAKSIZLIĞI DİLE GETİRDİK’

Sayın Trump’a Türkiye’nin S-400 alma noktasına nasıl geldiğini de bir kez daha ifade ettik zaten bu noktada kendisi de ülkemize hak veriyor. Ülkemizin bu savunma sisteminden vazgeçmesinin söz konusu olmayacağını söyledik. NATO’nun kendi savunma konsepti açısından herhangi bir mani teşkil etmediğini açıkladığı S-400 konusunda kopartılan fırtınaların başka amaçlara vakıf olduğunu da tekrar anlattık. Bu husustaki aşırı ısrarın Türkiye’nin egemenlik haklarına yönelik tecavüz anlamına geleceğinin de altını çizdik. Patriot talebimizi de tekrarladık. F-35 konusunda ülkemize yapılan haksızlığı tekrar dile getirdik.

‘ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ SONRASI İLİŞKİLERİMİZ İVME KAZANACAKTIR’

Amerika’da halen süren azil süreci ve yaklaşık bir yıl sonra yapılacak seçimlerin Başkan Trump’ı temkinli hareket etmeye yönelttiği de açıktır. İnşallah bu süreçler bittiğinde ilişkilerimiz yeniden çok kuvvetli bir ivme kazanacaktır. O gün gelene kadar meseleyi suhuletle yürütmeyi sürdüreceğiz.

‘SURİYE MİLLİ ORDUSU’NDAN 150 CİVARINDA ŞEHİDİMİZ OLDU’

Video kaydından da bunları kendilerine anlattık. Bu onları ciddi manada etkiledi. Bunu anlatamaya devam edeceğiz. Dünyanın dört bir yanında zira öyle bir yere bu işi bulaştırıyorlar ki bizim Kürtlere karşı olduğumuzu anlatıyorlar. Parlamentodaki HDP gibi. Biz de dedik ki bunu birbirlerine karıştırmayın. Biz Kürt kardeşlerimize değil terör örgütü olan PKK’ya karşıyız. Sizin bu ifadeleriniz Kürt kardeşlerimize saygısızlıktır. Bunu onlara söyledik. Bütün bunlarla beraber mesele, sınırlarımız boyunca bir terör koridoru oluşturarak ülkemizi güneyden kuşatma gayreti. Biz ne yaptık bu kuşatmayı bozduk. Bunların sıkıntısı burada. Bu güneyden kuşatma bozulunca bunlar çılgına döndü. 33 bin TIR silah araç-gerek gelmedi. Bütün bunların gelmesine rağmen bunlar bu operasyonu başarılı bir şekilde yürütemediler. Niye çünkü mehmedimiz ve Suriye Milli Ordusu (SMO) oyunları bozdular. Tabii ki mehmedimiz sayısı itibariyle öyle veya böyle şehitler oldu. Sivil şehitlerimiz oldu. 150 civarında SMO’dan şehitlerimiz oldu. Ama bakıyorsunuz ana muhalefet partisinin başındaki zat SMO’nu terör örgütü olarak tanıtıyor. Onlar orada niye var? Bizim ülkemize saldırıda bulunanlara karşı hem kendi topraklarını savunan hem de Mehmetçiğimizle bu mücadeleyi sürdüren yiğitlerdir, mücahitlerdir. Ama bunlar ne yazık ki bu CHP teröristlere terörist diyemiyor. Hiç bunların HDP’ye, PKK’ya terörist dediğini duydunuz mu? Diyemez. Ne de olsa ortaklar ya. Beraber yürüyorlar ya. Daha çok beraber yürüyecekler. Ama benim milletim onlarla beraber yürüyenlere gereken cevabı 2023’te verecekler. Tabii biz ne pahasına olursa olsun bu alçak plana izin vermedik. Bunları Amerika ziyaretimizde anlattık.

‘FETÖ TALEBİMİZİ BİR KEZ DAHA TEKRARLADIK’

Buradan bir kez daha tekrarlıyorum ülkemize yönelik terör tehditlerinin tamamı sona erene kadar bu mücadelemiz devam edecektir. Amerika’da faaliyetlerini yürüten FETÖ elebaşı ve mensuplarıyla ilgili taleplerimizi bu ziyarette bir kez daha tekrarladık. Bu konuda en küçük bir taviz vermeyeceğiz.  Bu hainlerin son nefeslerine kadar peşinde olacağız. Hangi pisliğe bürünürlerse bürünsünler bu akıbetten kurtulamayacaklar. Türkiye’yi bu haklı davasından yalan yanlış argümanlarla, tehditle, yaptırımlarla döndüremeyeceklerini anlamaya başlasınlar.

KILIÇDAROĞLU’NU ELEŞTİRDİ

Ülkemizi hedef alanların önceliklerinin en başına milletimizle bağımızı koparmayı koymalarının sebebi budur. Dışarıdan gelen her saldırıya karşı biz ülkemizin haklarını sonuna kadar savunuruz. Bu konuda en küçük bir şüphe yok. Üzüntü verici olan içimizdeki bazı kesimlerin de Türkiye düşmanlarıyla aynı kafayı taşıyor olmasıdır. Erdoğan gitsin, AK Parti yıkılsın da Türkiye’ye ne olursa olsun. Bu birilerinin varoluş gayesine dönüşmüştür. Özellikle CHP Genel Başkanı’nın çarpıklığı, defalarca ortaya konan hususları tekrar tekrar ortaya getirmesi artık siyasetle açıklanamayacak hale gelmesidir. Bu konulardan biri de tank palet fabrikasıdır. Bu konuyu defalarca izah ettik. Defalarca belgeleri kamuoyuyla paylaştık. Bu adamın nasıl bir yalancı olduğunu bugün bir kez daha anlatıyorum. Fabrikanın mülkiyetinin devlette olduğu sadece işletme hakkının belli bir süre ile katar ve Türk iş birliğinden oluşan BMC’ye devredildiği, yapılacak yatırımlarla fabrikanın daha etkin ve verimli şekilde çalışacağı tekrar tekrar anlatıldı. Bu süreçte 50 milyon dolarlık yeni bir yatırımla buranın çok daha işlevsel bir hale geleceği anlaşma kayıtlarında vardır. Tabii CHP Genel Başkanı hala yalanlarını tekrarlamakta ısrar ediyor. Yalanın sonu yoktur. Ama yalancının mumu da yatsıya kadar yanar.

‘KILIÇDAROĞLU’NA ANAOKUL ÖĞRENCİSİNE ANLATIR GİBİ İZAH EDECEKLER’

MYK toplantısında talimat verdim, bu konuyu sayın genel başkana ilkokul bile değil anaokul öğrencisine anlatır gibi izah edecekler. Anlayana kadar bu izahı sürdüreceğiz hatta görüntülü olarak. Görüntüsüz anlamayabilir. Bu zatın diline doladığı bir başka mesele de istihdam rakamları.

‘İŞ İŞ DENİLEREK İSTİHDAM ARTMIYOR’

İstihdam artıyor diyoruz bu kişi rahatsız oluyor. Elbette ülkemizdeki her bir işsiz kardeşimizi bizim de üzüntü kaynağımızdır ama bal bal denilerek ağız tatlanmıyor. Yani iş iş denilerek istihdam artmıyor. Bunun yolu ülkeyi büyütmekten geçiyor. Bunun için üretimi artırmanın turizmi geliştirmenin mücadelesini veriyoruz. 9 milyon kişi artmasına rağmen işsizlik oranımız hala yüzde 14 gibi yüksek bir seviyededir. Bu rakamın yaşadığımız ekonomik saldırıların ötesinde gerekçeleri vardır.

‘TÜRKİYE’DE BİN LİRANIN ALTINDA EMEKLİ MAAŞI ALAN YOKTUR’

Ülkemizde hala bin liranın altında emekli maaşı alan 847 bin kişinin bulunduğu da bir başka yalandır. Türkiye’de bin liranın altında emekli maaşı alan yoktur Bay Kemal. Kılıçdaroğlu kendi SSK Genel Müdürlüğü döneminde takılıp kalmış olabilir. Sen hala oradasın ya. Gel gel buralara gel. Bugünkü Türkiye farklı.” (İleri Haber)

Bu haber ilginizi çekebilir

Kiralık Delilik – Yakup Kamay Goçerî

  İstanbul’un delisi erken ölür Barınacak muhit bulamaz kolay. Yürürken çok fazla akıllıya çarpar, durmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.