Ana Sayfa / ana-slider / Erdoğan’dan asgari ücret açıklaması

Erdoğan’dan asgari ücret açıklaması

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki yoksulluk sınırının 7 bin lirayı aştığı dönemde 2 bin 324 TL olarak belirlenen asgari ücrete ilişkin, “‘İşçiyi enflasyona ezdirmeyeceğiz’ dedik. Bu ne demektir? Biz hiçbir zaman enflasyonun altında bir asgari ücret belirlemeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 bin 324 TL olarak belirlenen asgari ücrete ilişkin açıklama yaptı.

Gebze’de yerli otomobil tanıtımında konuşan Erdoğan, “İşçiyi enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik, öyle de yaptık. Enflasyonun 2-3 puan üzerinde belirleyerek yola devam ettik.” dedi.

Erdoğan, “Dün 2 bin 324 lira olarak açıklanan 2020 asgari ücret rakamının ülkemize, iş verenlerimize, çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Şimdi bunun üzerinde de spekülasyonlar yapıyorlar. Biz iş başına gelirken bir söz verdik. Ne dedik? İşçimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik. Bu ne demektir? Biz hiçbir zaman enflasyonun altında bir asgari ücret belirlemeyeceğiz. Şimdi de aynı şekilde bunu enflasyonun üç dört puan üstünde yola devam edeceğiz. ‘Biz istediğimiz gibi de asgari ücreti belirleyelim…’ Bu çark dönecek arkadaş. Bizim sözümüz ne? İşçimizi ezdirmeyeceğiz, ezdirmedik bugüne kadar. Enflasyonun üç puan üzerinde yapılan artış sonunda, asgari ücret 2002’ye göre reel olarak %154 düzeyinde yükselmiş bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

‘JESTİMİZİ YAPARIZ’ DEMİŞTİ

Erdoğan, asgari ücret görüşmeleri sonuçlanmadan önce, Kuala Lumpur Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Malezya’da sorulan bir soruya, “İnşallah jestimizi yaparız da burada yapmayalım daha. Şu anda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız yaptıkları çalışmaları döner dönmez bize bir getirsinler. Bakalım son geldikleri nokta nedir, onu da bir kendilerinden görelim. İnşallah, tarafları memnun edecek bir adımı atarız.” yanıtını vermişti.

Bu haber ilginizi çekebilir

DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ

Demokrat Makina Mühendisleri MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Adaylıklarını Açıkladı

Ev-Dem Haber/Cüneyt Karabey 10.01.2020-15:45 9 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.