Ana Sayfa / Dünya / Europol: IŞİD internetin önemli bir bölümünden silindi

Europol: IŞİD internetin önemli bir bölümünden silindi

Avrupa polis teşkilatı Europol ve 11 ülkedeki polis teşkilatları IŞİD bağlantılı çok sayıda sunucu, internet hesabı ve internet sitesini kapattı. Belçika federal savcılığı sözcüsü Eric Van Der Sypt, “İnternetin önemli bir kısmından silindiler” dedi.

Belçika federal savcılığı sözcüsü Eric Van Der Sypt, Europol’un Lahey’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında örgüt tarafından kullanılan çok sayıda internet sunucusunun devre dışı bırakıldığını söyledi.

IŞİD’in varlığının sadece karada savaşıyla sınırlı olmadığına dikkat çeken Van Der Sypt, “Bu medya kanallarını kullanarak ülkelerimizden çok sayıda kişiyi radikalleştirdiler ve yabancı savaşçı olarak bünyelerine kattılar. Bu faaliyetler Avrupalı vatandaşların radikalleşmesinde doğrudan bağlantılı olabilir” diye konuştu.

Belçika haber ajansı Belga da, savcıların IŞİD’in basın yayın kolunun yönettiği çok sayıda internet hesabı ve sitesini kapattırdığını bildirdi.

Europol ve 11 ülkedeki polis teşkilatlarının ortak düzenlediği operasyonda, terör örgütünce kullanılan çok sayıda iletişim kanalı dahil 26 bin civarında internet malzemesinin çalışmaz hale getirildiği açıklandı.

Europol, IŞİD’in propaganda çalışmalarına karşı koymak için Google, Twitter, Instagram ve Telegram dahil en büyük internet platformlarından dokuzuyla birlikte çalıştıklarını belirtti.

EN SALDIRGAN İÇERİKLER TELEGRAM’DA TESPİT EDİLDİ

“Terörizm ve şiddet yanlısı aşırılığı destekleyen propaganda videoları, yayınları ve sosyal medya hesaplarını” inceleme altına aldığını kaydeden Europol, en saldırgan içerikli materyallerin Telegram’da tespit edildiği bilgisini verdi.

Telegram’ın bu süreçte sağladığı yardımların övüldüğü açıklamada, bu internet platformunun “zararlı içerikleri kaldırmada” Europol’e yardımcı olduğu belirtildi. Telegram’dan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Bu haber ilginizi çekebilir

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Yenişafak’a açtığı tazminat davasını kazandı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Yeni Şafak gazetesinde 2017 yılında “Skandalların Odası TMMOB, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.