Ana Sayfa / ana-slider / İBB Meclis’inde “Özür dileyin, planları geçirelim” gerginliği

İBB Meclis’inde “Özür dileyin, planları geçirelim” gerginliği

Bayrampaşa Sağmacılar Cezaevi’nin yerine yapılan kentsel dönüşüm projesinin ve Silivri’de İBB’nin sosyal konut olarak hayata geçirdiği KİPTAŞ projesinin imar planları İBB Meclisi’ni gerdi. Önceki dönemde CHP’nin ve Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davalar sonucu planların iptal olması nedeniyle tekrar gündeme gelen yeni imar planları için AKP grubu “Geçmişte hata yaptık, özür diliyoruz deyin, davaları geri çekin planları geçirelim” önerisinde bulununca tartışma çıktı. CHP grubu, “Siz imar planlarını bu anlayışla mı yapıyorsunuz? Mağdur olan Bayrampaşa halkına da ‘CHP özür dilemedi biz de planları yapmadık’ dersiniz” karşılığını verdi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre İBB Meclisi kasım ayı oturumlarının son bileşiminde tartışma yaratan kararların ilki Bayrampaşa’daki eski Sağmalcılar Cezaevi’nin yerindeki kentsel dönüşüm projesi ile ilgili alındı. İBB, 2015 yılında Bayrampaşa İsmetpaşa Mahallesi’ndeki binaların, Sağmalcılar eski cezaevi alanı üzerinde üretilecek yeni bina stoku ile takas edilmesi için proje çalışmalarına başlamıştı. Bu amaçla hazırlanan imar planları Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava sonucu yapı ve nüfus yoğunluğunu arttırdığı için iptal edildi.

Yeni planlar oybirliğiyle kabul edildi

Eski cezaevi alanında inşaatlar tamamlanarak iskan alma aşamasına geldi ve plansız kalan alan için hazırlanan yeni planlar da İBB Meclis gündemine geldi. Planlar, iptal gerekçelerinin teklif edilen planla devam ettiği belirtilerek tekrar değerlendirilmek üzere Planlama Müdürlüğü’ne oybirliği ile iade edildi. İkinci karar da Silivri’de yüzde 80’i tamamlanan İBB şirketi KİPTAŞ’ın sosyal konut projesinin iptal edilen imar planları ile ilgili alındı. Geçtiğimiz dönem CHP’lilerin açtığı dava sonucunda iptal edilen imar planları yerine yapılan yeni planlarda 12 kat yükseklik 8 kata indirildi. Yeni planlar oybirliği ile kabul edildi.

Dava açan oda başkanı, İBB’de daire başkanı oldu

Kararların oylanması sırasında AKP ve CHP arasında “dava” gerginliği yaşandı. Bayrampaşa’daki planlara iptal davası açan Şehir Plancıları Odası’nın o dönemki başkanı Başkanı Tayfun Kahraman’ın yeni dönemde İBB’nin Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı olması ortamı gerdi. AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu iade edilen Bayrampaşa’daki kentsel dönüşüm planları ile ilgili “Önceki dönemde ısrarla mahkemeye giden şahıs, İBB’nin yeni Kentsel İyileştirme Daire Başkanı. Şimdi mahkemeye taşıdığı planı getiriyor onaylamamızı istiyor. Biz AKP grubu olarak bu hukuki sorunları çözeceğiz, düzelteceğiz. Bayrampaşa halkı çok iyi bilsin ki bu plan düzenlendikten sonra İBB Başkanı gidecek orada kentsel dönüşüm töreni yapacak. İptal ettirdikleri planın törenini yapacak” dedi.

“Özür dileyin planı geçirelim”

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun AKP’li Başkanı Yüksel Akyol da “CHP’liler; AKP grubu ve Bayrampaşa halkından açıkça hata yaptıklarını kabul edip özür dilesinler ve biz de komisyon kararını değiştirip planı kabul edelim. Daire başkanı hem davalı, hem davacı. Biz davayı geri çekmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

“İmar planlarını böyle mi yapıyorsunuz”

CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı İmar Komisyonu Başkanı Yüksel Akyol’un “Bizden özür dileyin bu raporu geçirelim” sözlerine tepki göstererek “Bu nasıl cümle? Mağdur olan Bayrampaşa halkına da ‘CHP özür dilemedi biz de planları yapmadık’ dersiniz. İmar planları bu kriterlere göre mi yapılıyor? Komisyon Başkanı’nın zihin yapısı bu mu” diye sordu. Şehir Plancıları Odası’nın tartışma konusu yapılmasını da eleştiren Subaşı, “Daire başkanımız kendi başına dava açmadı, o dönem Şehir Plancıları Odası adına dava açıldı. Her iptal kararı sonrasında da planlarda olumlu değişimler yapıldı. 10 bin metrekare ticari alan kamuya döndü. 2,5 emsal 2 emsale düşürüldü. Ama siz plansız yere konutlar yaptınız, sattınız. Şimdi oradaki insanları mağdur etmeden bu işi bir plana bağlamak lazım” dedi.

Bu haber ilginizi çekebilir

DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ

Demokrat Makina Mühendisleri MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Adaylıklarını Açıkladı

Ev-Dem Haber/Cüneyt Karabey 10.01.2020-15:45 9 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.