Ana Sayfa / ana-slider / İnsan Hakları İzleme Örgütü: Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu sivilleri infaz ediyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü: Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu sivilleri infaz ediyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Türkiye tarafından desteklenen cihatçı grupların oluşturduğu Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) ‘Suriye’nin kuzeydoğusundaki güvenli bölgede sivillere yönelik yargısız infazlar yaptığı’ yönünde bir rapor hazırladı. Raporda, SMO çatısı altında faaliyet gösteren fraksiyonlar yargısız infaz yapmak ve Türkiye’nin düzenlediği operasyonların ardından Kürt ailelerin evlerine dönüşüne engel olmakla suçlandı.

TÜRKİYE’YE ÇAĞRI

Raporda, ”SMO bu ailelerin mülklerini yağmaladı ve hukuksuz olarak müsadere veya işgal etti” ifadeleri yer alıyor. Türkiye’ye çağrıda bulunulan İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporunda, şöyle deniliyor:

”Türkiye, fiilen kontrolü altındaki bölgelerde yaşanan ve birçok hadisede savaş suçu olma potansiyeli taşıyan insan hakları ihlallerini soruşturmalı, Suriye Milli Ordusu’na bağlı güçlere, bu ihlallere son vermeleri için baskı uygulamalı ve ihlallerin sorumlularından hesap sorulmasını temin etmelidir.”

‘GÜVENLİ BÖLGE’NİN GÜVENLİ OLMAYACAĞININ KANITI’

İnsan Hakları İzleme Örgütü Orta Doğu Direktörü Sarah Leah Whitson, rapora ilişkin açıklamasında, ”İnsanların infaz edilmesi, mülklerinin yağmalanması ve yerlerinden olmuş kişilerin evlerine geri dönmelerinin engellenmesi, Türkiye’nin ‘güvenli bölge’ önerisinin neden güvenli olmayacağının kanıtıdır” dedi.

Whitson, ”Türkiye’nin düzenlediği askeri harekatın güvenli bir bölge oluşturacağına ilişkin açıklamalarının tam aksine, söz konusu bölgeyi yönetmek için kullandığı grupların bizzat kendileri, sivillere yönelik hak ihlalleri ve etnik ayırımcılık yapıyorlar” ifadelerini de kullandı.

‘EN AZ YEDİ YARGISIZ İNFAZ’ İDDİASI

Türkiye’nin düzenlediği Suriye harekatına atıfta bulunulan raporda, ”Türkiye ve desteklediği gruplar, askeri harekatın başladığı andan itibaren sivillerin yaşadığı bölgelere ayırım gözetmeksizin topçu ateşi açtı, en az yedi yargısız infaz gerçekleştirdi, sivillerin özel mülkleri olan ev ve dükkanlarını hukuksuz olarak işgal etti ve kontrolleri altındaki bölgelerde faaliyet gösterirken zorla kaybedilmiş olmasından endişe duyulan insani yardım çalışanlarının akıbetleri konusunda da açıklama yapmadılar” denildi.

10 KİŞİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün iddia edilen ihlalleri belgelemek amacıyla aralarında iki doktor ve üç mağdur yakınının da bulunduğu 10 kişi ile görüştüğüne yer verilirken, HRW’nin aktivistlerin ve mağdur yakınlarının sunduğu, söz konusu ihlalleri teyit edici video ve fotoğrafları da mercek altına aldığı belirtildi.

HRW’nin bir başka suçlaması da ‘güvenli bölge’de kaybolan yardım görevlilerinin akıbetlerinin bilinmediği yönünde oldu. Öte yandan, Kürt kadın siyasetçi Hevrin Halef’in infaz edilişinin belgelendiği aktarıldı.

‘SAVAŞ SUÇU’

”Hem Uluslararası İnsani Hukuk hem de insan hakları hukuku, bireylerin hukuksuz olarak öldürülmelerini ve yaşam haklarından herhangi bir şekilde keyfi olarak mahrum edilmelerini yasaklar” denilen raporda, ”Uluslararası İnsani Hukuk yaralanmış, teslim olmuş veya yakalanmış savaşçıların kasten öldürülmelerini kesin olarak yasaklar ve savaş suçu olarak kabul eder” ifadelerine yer verildi.

‘TÜRKİYE HÜKÜMETİ ASKERİ YARDIMI KESMELİDİR’

Operasyon nedeniyle 200 bin kişinin evlerinden ayrıldığı ancak bunlardan 100 binin geri döndüğü belirtilen İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporunda şöyle denildi:

”Çatışmanın tüm tarafları, kendi mensupları tarafından işlendiği iddia edilen savaş suçlarını soruşturmakla ve sorumluları en uygun şekilde cezalandırmakla yükümlüdür. Astlarının işlediği savaş suçlarından haberdar olan veya olması gereken ancak bu suçların işlenmesini engellemek veya işlenmiş suçlarla ilgili hukuki işlem başlatmak amacıyla harekete geçmeyen askeri yetkililer de ceza hukuku açısından sorumlu tutulabilir.

Bu bölgelerdeki mevcut yetkililer, geri dönmek isteyen insanların güvenliklerini ve insanların geri dönme haklarını kullanmalarının etnik kökenleri veya kimlikleri yüzünden engellenmemesini temin etmelidirler. Türkiye hükümeti de Suriye Milli Ordusu’nun bu ihlallerden sorumlu fraksiyonlara askeri yardımı kesmelidir.”

‘SORUMLULUK TÜRKİYE’DE’

Raporda, örgütün Orta Doğu Direktörü Sarah Leah Whitson’ın ”Türkiye, silahlandırdığı fraksiyonların gösterdiği menfur davranışlara göz yumuyor. Bu bölgeler Türkiye’nin kontrolü altında kaldığı sürece, bu ihlalleri soruşturmak ve onları sonlandırmak, Türkiye’nin sorumluluğundadır” sözlerine yer verildi.

Bu haber ilginizi çekebilir

DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ

Demokrat Makina Mühendisleri MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Adaylıklarını Açıkladı

Ev-Dem Haber/Cüneyt Karabey 10.01.2020-15:45 9 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.