Ana Sayfa / ana-slider / Kars Belediyesi’nin hesaplarına haciz koyuldu

Kars Belediyesi’nin hesaplarına haciz koyuldu

Kars Belediyesi’ne önceki dönem iş yapan firma ve kişilerin açtığı dava nedeniyle, belediye çalışanlarının bu ay alacakları maaşlarına haciz koyuldu. HDP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde MHP’den 338 milyon 380 bin TL borçla devraldığı Kars Belediyesi’nin tüm taşınmaz, hesaplar ve araçlarına haciz koyulmuştu. Borcun tamamını tahsil edilememesi üzerine bu kez belediyenin banka hesabında bulunan işçilerin bu ayki maaşlarına haciz koyuldu.

İŞÇİLER MAAŞ ALAMAYACAK

Kars Belediyesi, maaşlara haciz koyulmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Yönetimimiz, göreve geldiği Nisan ayından itibaren, çalışanlarımızın önceki dönemden ödenmeyen 3 aylık birikmiş maaşlarını yaşanan tüm maddi zorluklara rağmen ödemesini gerçekleştirerek, emekçi mağduriyetini giderip var olan farkı kapatmıştır. Fakat daha önceki dönemde belediyeye usulsüz biçimde iş yapmış ve resmi olarak yerine getirmesi gereken teslimi gerçekleştirmediği tarafımızda kanıtlanan Gökhan Yılmaz ve Azerhan Mutluer isimli kişilerin çalışanlarımızın bu ayki maaş hesaplarına banka üzerinden haciz koydurmaları sebebiyle ilgili maaş ödemesi yapılamayacaktır. Kamuoyuna duyurulur” denildi.

‘USULSÜZ İŞLERE ÖDEME YAPMAMIZ İSTENİYOR’

Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, İller Bankası’nın “Maaş hesaplarına haciz koyulamayacağı” yönünde hükmü net olmasına rağmen neredeyse her ay maaş ödemelerini imkansızlaştıracak icra kararları çıktığını söyledi. İcra Dairesi’yle yaptıkları görüşmelerde bir türlü mesafe alamadıklarını ifade eden Bilgen, “Özellikle daha önce yapılan ve usulsüzlük olduğu net olan işlerle ilgili dosyaları yargıya intikal ettirmiş olmamıza rağmen bu konuda etkin bir süreç işlemedi. Kendi tespitlerimize rağmen bu usulsüz işlere haciz yoluyla ödeme yapmaya mecbur bırakılmak isteniyoruz. Oysa hem ceza hem de tazmin işlemi gerçekleşmiş olsa, çalışanlarla ilgili maaş ödemelerinde geçmişten gelen üç aylık alacakları kapattığımız gibi aylık düzenli ödemeleri de yapabilecek kaynak sorununu çözmüş bulunmaktayız” diye belirtti. (MA)

Bu haber ilginizi çekebilir

DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ

Demokrat Makina Mühendisleri MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Adaylıklarını Açıkladı

Ev-Dem Haber/Cüneyt Karabey 10.01.2020-15:45 9 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.