Ana Sayfa / ana-slider / Kayyım’ın atadığı müdüre 11 yıl 3 ay hapis cezası

Kayyım’ın atadığı müdüre 11 yıl 3 ay hapis cezası

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kent A.Ş.’ye kayyım tarafından müdür olarak atanan polis memuru Ercan Uysaler’in bir kadın çalışanı seks işçiliğine zorlamasına dair hakkında açılan davada karar çıktı. Mahkeme, 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdığı Uysaler hakkında tutuklama kararı verdi.
Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne yeniden kayyım olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın önceki kayyımlığı döneminde belediyenin iştiraki olan Kent A.Ş.’nin başına getirdiği polis memuru Ercan Uysaler’in kadın çalışan D.S.’yi seks işçiliğine zorlamasına ilişkin hakkında açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Mardin 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava duruşmasına, “basit cinsel saldırı” suçlamasıyla yargılanan ve bir önceki duruşma hakkında “zorla getirilme kararı” verilen Uysaler katılmadı. D.S. ise duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı, çok sayıda kadın avukat ve Mardin Şahmaran Kadın Platformu üyeleri izledi.

Baro’nun Müdahillik talebine ret

Kamu davası olmasına rağmen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın duruşmaya katılmadığı gözlendi. Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu adına katılan avukatlar, mahkemeye davaya müdahil olmak istediklerini belirten dilekçe sundu. Ancak, talep reddedildi.
Mahkeme, Uysaler’in talimatla bulunduğu Çorum Asliye Ceza Mahkemesi’nde ifadesinin alındığını belirtti.

D.S : ”Kanıtlamak için kayıt aldım”

Duruşmada söz verilen D.S., belediyede arşiv bölümünde çalıştığı sırada Uysaler’in kendisinin müdürü olduğunu aktardı. Uysaler’in sık sık kendisini rahatsız ettiğini, kabul etmemesine rağmen ısrarların devam ettiğini dile getiren D.S., işe ihtiyacı olduğu için çalışmaya devam ettiğini söyledi. Yaşadıklarını kanıtlamak için kayıt aldığını belirten D.S., “Beni sürekli mesaiye bırakıyordu. Ben 4 Nisan’da arşiv odasında bulunurken, yanıma gelip tekliflerde bulundu. Tekliflerini kabul etmedim. Teklifleri birden fazla kez tekrarlandı. Durumu aileme söyleyince işi bırakmamı söylediler. Sanığın eylemleri devam edince korktuğum için ve başka şekilde olayı ispat edemeyeceğim için telefon ile odasına gittim. Konuşmaları kayıt altına aldım. Ses kayıtlarını aldıktan sonra emniyete gittim. Şikâyetçi oldum. Önceki beyanlarımda sanığın bana teması olduğunu söyledim ise de sanığın teması olmadı” diye konuştu.
D.S., son olarak şikayetini geri çektiğini belirtti.

Kent A.Ş.’ye göre Uysaler D.S’nin müdürü değil

D.S.’nin ardından Uysaler’in Muğla’dan gelen avukatı söz aldı. Avukat, kayıtların “hukuken elde edilmemesi” nedeniyle dosyadan çıkarılmasını istedi. Avukat, son olarak D.S.’nin şikayetini geri çekmiş olması nedeniyle davanın düşmesini ya da müvekkili hakkında beraat verilmesini talep etti.

Ceza iki kez arttırıldı

Avukat savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme, Uysaler’i 6 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, daha sonra cezayı “kişinin kamu görevlisi oluşu ve nüfuzunu kullanması” gerekçesiyle 9 yıla, “eylemin yoğunluğu” gerekçesiyle son olarak 11 yıl 3 aya çıkardı.
Mahkeme, ayrıca Uysaler’in tutuklanmasına karar verdi.

Bu haber ilginizi çekebilir

DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ

Demokrat Makina Mühendisleri MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Adaylıklarını Açıkladı

Ev-Dem Haber/Cüneyt Karabey 10.01.2020-15:45 9 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.