Ana Sayfa / ana-slider / Kürt illerinde kadınlara yürüyüş yasağı

Kürt illerinde kadınlara yürüyüş yasağı

Mezopotamya Ajansının haberine göre; Mardin, Şırnak ve Van başta olmak üzere Kürt illerinde 25 Kasım’a ilişkin yapılmak istenen yürüyüş, eylem ve etkinliklere valiliklerin koyduğu yasaklar gerekçesiyle izin verilmedi. Kadınlar yasak kararlarını, basın açıklamalarıyla protesto etti.
Mardin, Şırnak ve Van başta olmak üzere Kürt illerinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yapılmak istenen yürüyüş, eylem ve etkinlikler yasaklandı.
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, kadınların 25 Kasım’a ilişkin yapmak istedikleri yürüyüş polisler tarafından engellendi. Aralarında HDP Mardin milletvekilleri Ebru Günay ve Pero Dündar’ın da bulunduğu çok sayıda kadın parti binası önünde bir araya geldi. Yöresel kıyafetler giyen kadınlar erbaneler eşliğinde sık sık “Jin, jiyan, azadî” sloganları attı. Bir süre burada bekleyen kadınlar daha sonra Özgürlük Meydanı’na yürümek istedi. Ancak, polisler eylem ve etkinliklere getirilen yasağı gerekçe göstererek yürüyüşe izin vermedi.
‘KADIN ŞİDDETİ EN ÇOK BU DÖNEMDE YAŞANDI’
Söz konusu engellemeye tepki gösteren HDP’li Pero Dündar,  kadınlara yönelik şiddetin AKP iktidarı döneminde arttığını dile getirdi. Kadın cinayetlerine karşı alınan önlemler ve yaptırımların yetersiz kaldığına işaret eden Dündar, AKP’nin kadınları tehlike olarak gördüğünü dile getirdi.
Etkinlik, kadınların erbaneler eşliğinde söyledikleri ezgilerle halaya durmasıyla son buldu.
MARDİN BAROSU’NDA 25 KASIM AÇIKLAMASI
Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu da, adliye önünde yapmak istedikleri açıklamaya izin verilmemesi üzerine kendi binalarında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, çok sayıda avukat katıldı. Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Koordinatörü Emine Erboğa, adliyede açıklama yapmalarına ve broşür dağıtmalarına izin verilmemesinin kadına yönelik şiddetin devamı olduğunu söyledi. Erboğa, kadınların fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalarak, yaşam haklarının vahşice ellerinden alındığını dile getirdi.
Erboğa’nın konuşmasının ardından avukatlar “Mirabel Kardeşler” filmini izledi.
ŞIRNAK 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde de 25 Kasım etkinlikleri kapsamında yapılmak istenilen yürüyüşe polisler engel oldu. HDP milletvekilleri Semra Güzel ve Nuran İmir’in de bulunduğu çok sayıda kadını parti binasında bir araya geldi. Bu sırada parti binası ve yürüyüş güzergahına giden tüm yollar polisler tarafından zırhlı araçlarla abluka altına alındı. Polisler, kadınların parti binasında dışarıya çıkmasına izin vermeyerek, eylem ve etkinliklere getirilen 15 günlük yasak gerekçesiyle yürüyüşe izin vermeyeceklerini belirtti.
POLİS ENGELİNE ZILGIT VE SLOGANLI TEPKİ
Engelleme üzerine HDP’li Nuran İmir ve polisler arasında bir süre tartışma yaşandı. İmir, engellemenin de kadına dönük bir şiddet olduğuna dikkat çekti. Bina bahçesindeki kadınlar da sık sık, “Jin, jiyan, azadî”, “Kadın cinayetleri politiktir” ve “Yürüyüşü değil tecavüzü engelle” sloganları ve zılgıtlarla polisin tavrına tepki gösterdi.
Bina bahçesinde bir süre gerçekleşen oturma eyleminin ardından konuşan HDP’li İmir, “Clara Zetkinlerden Rosa Luxemburglara, Mirabel Kardeşlerden Sakinelerden aldığımız mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.
HDP’li Semra Güzel ise, “Bugün tek bir kadın dahi kalsak bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bugün kadınlar ayaktalar. Kadın ve devlet şiddetine karşı yürüttüğümüz mücadele mutlaka başarıya ulaşacaktır” mesajı verdi.
HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç da “Kadın iradesini yok sayan kayyum siyasetine, eşbaşkanlığa dönük saldırılara, dayatılan yoksulluğa, nafaka hakkımızın gasp edilmesine karşı varlığımızın, irademizin ve emeğimizin görülmesi için alanlarda olacağız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından kadınların etkinliği halaylarla son buldu.
VAN
Van’da Tevgerên Jinên Azad (TJA) öncülüğünde Musa Anter Parkı’na düzenlenmek istenen bölge yürüyüşüne polis, kentteki yasakları gerekçe göstererek izin vermedi. Bunun üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) İpekyolu ilçe binasının önünde yapılan basın açıklamasına Barış Anneleri Meclisi, Ağrı Milletvekili ve HDP Kadın Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Van Milletvekili Muazzez Orhan, Belediye eşbaşkanları, HDP il eşbaşkanları ile bölge kentlerinden gelen çok sayıda kadın katıldı. “Jin jiyan azadî”, “Özsavunma haktır”, “Erkek, devlet şiddetine karşı isyandayız”, “Li hemberê zilmê jin dirabin ser piya” dövizlerinin açıldığı açıklamada kadınlar; “Jin dimeşin er û ezmen diheje”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları attı.
‘MÜCADELEMİZİ BÜYÜTÜYORUZ’
Kadınlar adına açıklama yapan Taşdemir, insanlık tarihinden bu yana kadınların zulüm gördüğünü ve tecavüze uğradığını belirtti. Taşdemir, “Kadınlar olarak hiçbir zaman alanları bırakmayacağız. Bugün baskılara karşı mücadele veren kadınlar ne yazık ki devlet ve AKP tarafından yok edilmeye çalışılıyor. Bugün bu zihniyete karşı çıkan kadın kurumları onlar üzerinde baskı ve yok etme politikalarıyla karşılaşıyoruz. Biz de biliyoruz ki AKP iktidarı baskı ve şiddet uygulayarak ayakta durmaya çalışıyor. Kayyum ve erkek zihniyeti kadın kurumlarına yönelip kapatıyorlar. Belediyeler içinde kadınların kendisine ait oluşturduğu sisteme el koydular” dedi.
‘İKTİDARIN TEMELİNİ KADINLAR SARSACAK’
Kuzey ve Doğu Suriye’de kadın kazanımlarına IŞİD zihniyetiyle saldırıldığını dile getiren Taşdemir, “Orada olan özgürlüğü ortadan kaldırıp IŞİD zihniyetini yaşamsallaştırmaya çalışıyorlar. Yine her yerde kadın kazanımlarına el uzatıp baskı altına almaya çalışıyorlar. İstanbul Sözleşmesi ile nafakayı ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Kadın mücadelesi özgürlük, eşitlik mücadelesidir. O yüzden de kadınları kendilerine engel olarak görüyorlar. 60 yıl önce Dominik Cumhuriyeti’ne karşı başkaldırmış kadınlar, bugün dünyanın dört bir yanında Lübnan’da, Şili’de, Latin Amerika’da, Rojava Kürdistan’ına kadar ayaktadırlar. Dominik Cumhuriyeti’ndeki kadınların şahsında, bugün Sara, Sevê, Hevrin Xelef’lere kadar kadın ayaklanması büyümeye devam ediyor. Kadınlar hiçbir zaman erkek tarafından ve devlet politikası karşısında boyun eğmedi. Bu iktidarın temelini de kadınlar sarsacak” diyerek sözlerini sonlandırdı.
POLİS ABLUKASI ALTINDA YÜRÜYÜŞ
Basına açıklamasının ardından yürüyüşe geçmek isteyen kadınlara polis izin vermedi. Kısa süreli yaşanan gerginliğin ardından polisin bir kadını gözaltına almak istemesi gerginliği daha da arttırdı. Gerginlik ve polis ablukasına direnen kadınlar sloganlarla HDP il binası önüne kadar yürüdü. İl binasına varan kadınlar burada uzun bir süre halay çekerek eylemlerini sonlandırdı.

Bu haber ilginizi çekebilir

DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ

Demokrat Makina Mühendisleri MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Adaylıklarını Açıkladı

Ev-Dem Haber/Cüneyt Karabey 10.01.2020-15:45 9 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.