Ana Sayfa / ana-slider / Londra’da bıçaklı saldırı: Polis, olayın terör saldırısı olduğunu açıkladı

Londra’da bıçaklı saldırı: Polis, olayın terör saldırısı olduğunu açıkladı

İngiltere’nin başkenti Londra’nın merkezindeki Londra Köprüsü’nde dün gerçekleştirilen bıçaklı saldırının failinin terör suçundan ceza almış bir hükümlü olduğu ortaya çıktı. Saldırganın kimliği ise Usman Khan olarak açıklandı. 28 yaşındaki Khan’ın geçen yıl şartlı tahliye olduğu ve elektronik kelepçeyle kontrol edildiği ifade edildi.

İki kişinin öldüğü, üç kişinin ise yaralandığı saldırıyı gerçekleştiren Khan, çevredekilerin müdahalesinin ardından polis tarafından vurularak öldürüldü.

ŞARTLI TAHLİYEDEYKEN SALDIRDI

Londra Emniyet Müdür Yardımcısı Neil Basu, Usman Khan’ın 2012 yılında terör bağlantılı suçlardan mahkûm olduğunun yetkililerce bilindiğini açıkladı. Açıklamada Basu, “Aralık 2018’de hapisten şartlı tahliye ile bırakıldı. Soruşturmanın kilit noktası, bu saldırıyı nasıl gerçekleştirdiğini saptamak” dedi.

FOTOĞRAFI YAYINLANDI

İngiliz Daily Mail gazetesi, saldırgan Usman Khan’ın terör örgütü El Kaide’den esinlenen bir grubun üyeleriyle birlikte 2010 yılı Noel’i öncesi saldırı planı yaptıkları gerekçesiyle yakalandığını yazdı. Gazeteye göre; polis, (soldan sağa) Mohibur Raham, Gurukanth Desai, Abdul Mial, Usman Khan, Muhammed Chowdhury ve Muhammed Shahjahan’ı takip etti. Bu karede ise grubun diğer üyeleri olduğu öne sürülen şahıslar ile Kasım 2010’da Roath Park’ta görülüyor.

SALDIRI PLANI YAPARKEN YAKALANDILAR

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre; saldırgan Usman Khan, Londra Borsası’nın tuvaletlerinde bombalı saldırı düzenlemeyi planlayan ve El Kaide’den esinlendikleri belirlenen dokuz kişiyle birlikte 20 Aralık 2010’da yakalandı.

Polis, yaptığı arama sonucu grubun hedeflerinin yazılı olduğu bir not da ele geçirmişti.

Buna göre; teröristlerin hedefinde ABD Büyükelçiliği, dönemin Londra Belediye Başkanı olan İngiltere Başbakanı Boris Jonhson’ın evi, St. Paul Katedrali’nin başrahibi ile iki haham evleri de bulunuyordu.

Terör hücresinin Big Ben, Westminster Abbey Kilisesi, Westminster Sarayı ve London Eye gibi turistik noktaları da gözlemlediği ortaya çıkarılmıştı.

Bu haber ilginizi çekebilir

DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ

Demokrat Makina Mühendisleri MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Adaylıklarını Açıkladı

Ev-Dem Haber/Cüneyt Karabey 10.01.2020-15:45 9 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.