Ana Sayfa / Dünya / NYT Genel Yayın Yönetmeni: Trump çalışanlarımızın hayatını tehlikeye atıyor

NYT Genel Yayın Yönetmeni: Trump çalışanlarımızın hayatını tehlikeye atıyor

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın (NYT) Genel Yayın Yönetmeni Dean Baquet, ABD Başkanı Donald Trump‘ı çalışanlarının hayatını tehlikeye atmakla suçladı.

The Guardian gazetesine röportaj veren Baquet, Trump’ın gazetecilere bireysel olarak saldırdığını söyleyerek “Kameralar önünde onların isimlerini açıklıyor, isim takıyor ya da ABD’li olmadıklarını belirtiyor. Onları halk düşmanı ilan ediyor” diye konuştu.

Baquet, “Sizce Trump ırkçı mı?” sorusuna ise, “Bilmiyorum. Irkçılığı tetikleyen şeyler söylüyor. Bunları gerçekten ırkçı olduğu için mi söylüyor yoksa tabanına oynamak için mi bilmiyorum” şeklinde yanıt verdi.

“Saldırıları stratejik”

Trump, Beyaz Saray’da verdiği basın toplantılarında gazetecilerin akreditasyonlarını engellemek ya da basın toplantısından çıkarmak gibi birçok olayla gündeme gelmişti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi ve Amerikan Devletleri Örgütü (ADÖ) İnsan Hakları Komisyonu’nun özel raportörleri de Trump’ın sözlü saldırılarıyla gazetecilerin hayatını tehlikeye soktukları uyarısında bulunmuştu.

Trump döneminde büyüyen NYT’nin toplam ücretli abonelik sayısı bu yılın başlarında, şirket için tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4,5 milyonu aştı.

Bu haber ilginizi çekebilir

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Yenişafak’a açtığı tazminat davasını kazandı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Yeni Şafak gazetesinde 2017 yılında “Skandalların Odası TMMOB, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.