Ana Sayfa / ana-slider / ‘Sahte senet’ iddiasıyla hakkında dava açılan Mansur Yavaş hâkim karşısına çıktı

‘Sahte senet’ iddiasıyla hakkında dava açılan Mansur Yavaş hâkim karşısına çıktı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sahte imzalı senetle mükerrer tahsilat yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada hâkim karşısına çıkarak savunma verdi. Yavaş, “Ortada suç yok. Mesajlarda da suç yok. Zorlayarak bu davayı açtılar. Adeta bir suç makinası olduğu yargı kararıyla ispatlanmış birinin suçlamasıyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanını buraya dikenleri kınıyorum” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş’ın, avukatlık yaptığı dönemde sahte imzalı senetle mükerrer tahsilat yaptığı iddiasıyla “görevi kötüye kullanma” ve “kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçlarından yargılanmasına devam edildi. Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Yavaş ve avukatları ile Yavaş’tan şikâyetçi olan iş insanı Necmettin Kesgin katıldı.

Mansur Yavaş: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanını buraya dikenleri kınıyorum

Yavaş, mahkemede yaptığı savunmada, “Bu davada şikâyet dilekçesi bana ulaşınca bütün bilgileri ve belgeleri gönderdim. İki savcı dosyayı inceledi. Takipsizlik kararı verilmesi için Adalet Bakanlığı’na yazı yazıldı. Aradan uzun bir zaman geçti. Bu arada benim belediye başkanlığı adaylığım kesinleşti. Anketlerde geriye düştüklerini görünce Sincan’a bu dosya gönderildi. Savcı değiştirildi ve dava açıldı. Ortada suç yok. Mesajlarda da suç yok. Zorlayarak bu davayı açtılar. Adeta bir suç makinası olduğu yargı kararıyla ispatlanmış birinin suçlamasıyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanını buraya dikenleri kınıyorum. Böyle suç olmaz. Derhal beraat kararı verilmeli” diye konuştu.

Davacı: Senedin tarihini değiştirerek icra takibi başlattı

İş insanı Necmettin Kesgin ise Yavaş’ın alacağına karşı senedi yedi emin olarak aldığını ifade ederek, Yavaş’ın daha sonra senedi geri vermediğini söyledi. Yavaş’ın senedi icra takibine koyarak kendisinden para istediğini kaydeden Kesgin, “Senedin tarihini değiştirerek icra takibi başlattı. Beni sürekli mesajlarla tehdit etti. ‘Diplomanı iptal ettireceğim’, ‘barodaki stajına yakacağım’, ‘Seni hapse attırıp, öldürteceğim’ diyerek tehdit etti” iddialarında bulundu.

“Evet tarihi ben yazdım çünkü…”

Necmettin Kesgin’in avukatı Özgür Ilgaz, savunmaların ardından Yavaş’a sorular yöneltti. “Suça konu senedin tarihini siz mi doldurdunuz?” şeklindeki soruya Yavaş, “Evet, senede tarihi ben yazdım. Çünkü Necmettin Kesgin, paramızı aldı kaçtı. Biz de paramızı almak için senedi doldurup ancak mükerrer olmaması için not düşüp icra takibine verdik” şeklinde konuştu.

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, Yavaş’ın duruşmalardan vareste tutulması talebinin kabulüne, kovuşturmanın genişletilmesi ya da davayla ilgili diğer eksikliklerin tamamlanmasının değerlendirilmesine hükmetti. Duruşma, 27 Aralık tarihine ertelendi.

Dava çıkışı adliye önünde açıklama: Olmayan bir suçun savunmasını yaptık

Yavaş, dava çıkışı adliye önünde açıklama yaptı. Yavaş, “Olmayan bir suçun savunmasını yaptık. Siyasi bir karardı. Aslında siyaset bunun cevabını sandıkta vermişti. Hazmedememiş demek ki arkadaşımız bunu takip edeceğim diye uğraşıyor. Davanın hemen bitmesini bekliyorum. Normalde bu davanın dosyanın geldiği anda benim dinlenmeme gerek kalmadan bitmesi gerekiyordu. Şu anda fuzuli yargılama yapılıyor. Biz burada 2 saat kaybetmekle Ankara halkının zamanından çaldık” diye konuştu.

CHP’li meclis üyelerinin kendisiyle görüşemediği yönündeki iddialara ilişkin Yavaş, “Böyle bir konu yok” dedi. Ankara Büyükşehir Belediyesi meclis toplantılarının canlı yayınlanmamasına yönelik bir soruya ise Yavaş, “Böyle bir konu da yok. Hepsi kayıtlı gidiyor” ifadesini kullandı.

Bu haber ilginizi çekebilir

DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ

Demokrat Makina Mühendisleri MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Adaylıklarını Açıkladı

Ev-Dem Haber/Cüneyt Karabey 10.01.2020-15:45 9 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.