Ana Sayfa / ana-slider / Selahatin Demirtaş’a Cesaret Ödülü verildi: “Direnen on milyonlar er geç kazanacak”

Selahatin Demirtaş’a Cesaret Ödülü verildi: “Direnen on milyonlar er geç kazanacak”

Almanya’da kurulan İlerici İttifak (Progressive Alliance), “2019 Özel Siyasi Cesaret Ödülü”nü dün akşam Stockholm’de yapılan bir törenle Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a verdi. Ödülü Selahattin Demirtaş yerine Başak Demirtaş aldı.
Ödül törenine mesaj gönderen Demirtaş, “Siyasi Cesaret Ödülünü direnen Kürt ve Türk halkı başta olmak üzere Türkiye’deki tüm halklarımıza armağan ediyor, bu ödülü Türkiye cezaevlerindeki kadın yoldaşlarım başta olmak üzere tüm siyasi tutsaklar adına kabul ediyorum” dedi.

bianet’ten Ruken Tuncel’in haberine göre törene HDP Dış İlişkiler Sorumlusu Hişyar Özsoy ve Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş birlikte katıldı.Törene tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden mesaj gönderen Demirtaş şunları söyledi:

“Hapishane hücresinde de olsam yüreğim sizinle”

“Dünyanın dört bir yanında gelerek daha iyi, daha özgür, daha onurlu bir yaşam için mücadeleyi büyütmenin yollarını arayan siz değerli dostlarıma yürek dolusu selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

“Doğanın, emeğin ve kültürün sınırsızca sömürüsü üzerine inşa edilmiş neoliberal kapitalist politikalara karşı demokratik alternatiflerin geliştirilmesi için yaptığınız çalışmalardan dolayı sizleri kutluyor, başarılı olacağınıza inanıyorum.

“Yeryüzündeki yaşamı tümden tehdit eden akıl almaz çılgınlıklar karşısında dayanışma ve enternasyonal iş birliği hayati derecede önemlidir. Savaşlar, zorla göç ettirmeler, tabiat kıyımlar, kadınlara ve çocuklara yönelik katliamlar, sivilleri hedef alan acımasız terörizm, işsizlik, yoksulluk ve daha birçok sorunun çözümü dünyadaki tüm ilerici demokratların, solcuların, sosyalistlerin, çevrecilerin, insan hakları savunucularının önünde görev olarak bekliyor.

“Eminim sizler bu konularda cesur kararla alacak ve etkili adımlar atacaksınız. Bir hapishane hücresinde de olsam yüreğimin sizinle birlikte attığını bilmenizi istiyorum.

“Direnen on milyonlar er geç kazanacak”

“Ve elbette bunca yoğun gündem arasında beni ve Türkiye’deki on binlerde siyasi tutukluyu unutmadığınızı göstererek onore etmiş olmanızdan büyük mutluluk duyduğumu belirtmeliyim. Türkiye’de her geçen gün artan baskılara karşı direnen on milyonların demokrasiyi er geç kazanacaklarından kuşkum yoktur. Ancak siz değerli dostlarımızın böylesine anlamlı dayanışma göstermeleri umudumuzu ve cesaretimizi arttırıyor. Bizler demokrasiye, insan haklarına, özgürlüklere inanmış insanlar olarak partimiz HDP ile ve diğer muhaliflerle birlikte, barışçıl yollarla mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız.

“Halen, on iki yıllık milletvekilliği ve parti eş genel başkanlığı yaptığım dönemdeki konuşmalarım nedeniyle hakkımda açılan 122 soruşturmadan dolayı binlerce yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyorum. Gerçekte bir yargılama falan da yapılmıyor, siyasi rehine olarak hapiste tutuluyorum.

“Diğer eş genel başkanımız Figen Yüksekdağ ile birlikte 8 milletvekili, onlarca belediye başkanı ve binlerce siyasi tutsak hapishanelerde tutuluyor. Ancak tüm baskılara rağmen inandığımız ilkelerden ve doğrulardan taviz vermeden, tüm gücümüzle zulme karşı direniyoruz. Eğer varsa birazcık cesaretimiz, onu da halkımızdan alıyoruz.

“Bu güçlü dayanışmanızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda kolaylıklar, başarılar diliyorum. Gittiğiniz her yere sıcak selamlarımı götürün lütfen. Özgür yarınlarda görüşebilmek umuduyla sizleri tekrar selamlıyorum. Direneceğiz ve mutlaka kazanacağız!”

Başak Demirtaş: Haklı mücadelende hep yanında olacağım

Selahattin Demirtaş adına ödülü alan Başak Demirtaş ise, şunları söyledi: “Selahattin şu anda belki kilometrelerce uzakta, dört duvar arasında bir hücrede, ama kalbinin şu anda benimle birlikte bu salonda heyecanla attığını hissedebiliyorum.

“Ona buradan seslenmek istiyorum, ömrüm yettiğince bu haklı mücadelende bütün gücümle yanında olmaktan gurur duyacağım ve umuyorum ki, sen ve haksız yere cezaevinde olan tüm tutsaklar en kısa sürede özgürlüklerinize kavuşacaksınız.

“Bu ödülü sana vereceğim günü sabırsızlıkla ve büyük bir umutla bekliyorum. Burada ve dünyanın her yerinde bizimle dayanışma gösteren tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum.”

İlerici İttifak hakkında

İlerici İttifak, 22 Mayıs 2013’te Almanya’nın Leipzig kentinde kuruldu. İlerici İttifak’ın dünya çapında 140 üyesi bulunuyor. Türkiye’den ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve HDP üyeler arasında yer alıyor. İlerici İttifak’ın başlıca ilkeleri demokrasi, cinsiyet eşitliği, adalet, dayanışma, insan haklarının geliştirilmesi, barış, iklim değişikliği ile mücadele ve küreselleşmenin sosyal yönünün güçlendirilmesi. İlerici İttifak ağına dahil olan siyasi partiler, partilerin yapısı ve organizasyonu, seçimlerin yönetilmesi, seçim kampanyaları ve küresel politikaların geliştirilmesinde bilgi paylaşımında bulunuyor.

Bu haber ilginizi çekebilir

DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ

Demokrat Makina Mühendisleri MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Adaylıklarını Açıkladı

Ev-Dem Haber/Cüneyt Karabey 10.01.2020-15:45 9 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.