Ana Sayfa / ana-slider / Türkiye’de 11 ayda en az 302 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Türkiye’de 11 ayda en az 302 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Bu yılın başından bugüne kadar olan yaklaşık 11 aylık dönemde en az 302 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Bu dönemde en az 532 kadın şiddete maruz kalırken, bunun sonucu en az 12 kadının sağlık durum ‘ağır’ olarak basına yansıdı.

Bianet’ten Evrim Kepenek ve Ege Öztokat’ın haberine göre kadınların yüzde 64’ü evli olduğu/boşandığı erkek veya sevgilisi/eski sevgilisi tarafından öldürüldü. En az 23 kadını öldüren erkeğin yakınlık durumu basına yansımadı. Kadınların yüzde 49 ateşli silahlarla öldürdü. 24 kadının öldürülme şekli basına yansımadı. Öldürülen kadınlardan, en az 10’u Türkiye vatandaşı değildi (Bir Azerbaycan, iki Suriye, iki Afganistan, bir Irak, bir Çin, bir Ukrayna, bir Fas, bir Özbekistan).

149 kadın ateşli silahlarla, 74 kadın bıçakla, 25 kadın boğularak, 20 kadın dövülerek öldürüldü. Dört kadın yakıldı, bir kadın asitli su ile öldürüldü. En az iki kadının kafası taşla ezildi, bir kadın da araçla çarpılarak öldürüldü. İki kadın da balkondan atıldı.

Bu haber ilginizi çekebilir

DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ

Demokrat Makina Mühendisleri MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Adaylıklarını Açıkladı

Ev-Dem Haber/Cüneyt Karabey 10.01.2020-15:45 9 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.