Ana Sayfa / Dünya / YPG’ye katılan İngiliz’in babasına gözaltı

YPG’ye katılan İngiliz’in babasına gözaltı

Suriye’de YPG’ye katılan bir İngiliz vatandaşının babası, ‘terör’ suçlamasıyla gözaltına alındı. 49 yaşındaki Paul Newey’in evinde bulunan cep telefonu ve bilgisayarı polis alıkoydu. Paul Newey, 18 yaşındaki oğlu Sam ile birlikte sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldü. Baba oğulun, 2017 yılında Suriye’de YPG’ye katılan Dan Dewey hakkında 13 saat boyunca sorgulandıkları ifade edildi.

Polis, 27 yaşındaki Dan Newey’in annesinin evine arama izni olmadan giderek, gönüllü olarak sorgulanmak için polis merkezine gitmediği takdirde tutuklanacağını söyledi. Polis merkezine giden kadın 12 saat boyunca sorgulandı. 49 yaşındaki Paul Newey, ‘teröre materyal sağlama’ suçlamasıyla dört gün boyunca tutulduğu polis merkezinden kefaletle serbest bırakıldı.

27 yaşındaki Newey, daha önce polis tarafından izlenmiş ancak Mart 2018’de ülkesine döndüğünde herhangi bir suçlama yöneltilmemiş.

Dava ile beraber, Britanya’da ilk defa bir YPG’linin aile üyesine ‘terör suçlaması’ yöneltilmiş oldu. Suriye’de olan Newey “Bir yandan İngiltere YPG’yi uluslararası koalisyonun bir parçası olarak destekliyor, bir yandan da bununla ilgisi olmayan insanlara aktif olarak zulmediyor. Polisin neden babamı tutukladığını ve erkek kardeşimi ya da annemi sorguladığını bilmiyorum” dedi.

Bu haber ilginizi çekebilir

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Yenişafak’a açtığı tazminat davasını kazandı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Yeni Şafak gazetesinde 2017 yılında “Skandalların Odası TMMOB, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.